DİSK: FİLİSTİN HALKI YALNIZ DEĞİLDİR

DİSK ( Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu ) bugün İstanbul 4. Levent’te Filistin Halkıyla Dayanışma günü kapsamında bugün Filistin halkının yalnız olmadığını göstermek için İsrail konsolosluğuna yürüdü. Filistin halkının direnişini bitiremediniz, bitiremezsiniz diyen DİSK, İsrail ve ABD ile yapılan tüm anlaşmaların feshedilerek Ortadoğu halklarının yanında yer alınmasını talep etti

disk-filistin

DİSK ( Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu ) bugün İstanbul 4. Levent’te Filistin Halkıyla Dayanışma Günü kapsamında, bugün Filistin halkının yalnız olmadığını göstermek için İsrail Konsolosluğu’na yürüdü. ‘Filistin halkının direnişini bitiremediniz, bitiremezsiniz’ diyen DİSK, İsrail ve ABD ile yapılan tüm anlaşmaların feshedilerek Ortadoğu halklarının yanında yer alınmasını talep etti.

İsrail son günlerde Filistin halkının üzerine bombalar yağdırıyor. Diğer taraftan Filistin, füzeler ile İsrail’e yanıt veriyor.  Çok sayıda yaralı ve ölünün bulunduğu Filistin’de halk direnişi sürdürmekte kararlı.

Filistin’de İsrail’e “dur!” demek, bölgedeki emperyalist saldırganlığa “hayır” demektir. Onurlu Filistin halkının yanında olmak, emperyalizme karşı yoksul Ortadoğu halklarının safında olmaktır diyen DİSK üyeleri yaptığı yürüyüş ile ‘Kahrolsun Emperyalizm, Yaşasın Özgür Filistin’ dedi.

Yol boyunca ‘Kahrolsun Emperyalizm, Yaşasın Özgür Filistin’, ‘İşgalci İsrail, İşbirlikçi Erdoğan’, ‘Filistin Halkı Yalnız Değildir’ sloganları atıldı.

Basın açıklaması DİSK adına DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu tarafından okundu.  Serdaroğlu, ‘ABD’de derisinin rengi yüzünden baskı gören Afrikalıların yaşadığı mahalleler Filistin’dir. Filistin, Güney Amerika’da ağaçları kesilen ırmakları kurutulan dağ köyleridir. Asya’nın uzak bir köşesinde dini özgürlükleri kısıtlanan Müslümanların yaşadığı kasabalar Filistin’dir. Ve Türkiye’de hak ettiği maaşı alamazken evine ekmek götürmeye çalışan işçilerin çalıştığı fabrikalardır Filistin.’ dedi ve şunları ekledi: ‘O yüzden Filistin halkına sıkılan her kurşun, atılan her bomba bize atılmış demektir.‘

Birleşmiş Milletler^’i, İsrail’i, AKP iktidarını ve İsrail ile ticaret yapan Türkiyeli şirketleri uyaran Serdaroğlu ‘Filistin’i eşit haklara sahip özgür bir devlet olarak tanıyın… Artık Filistinlilerin özgürlüğüne saygı gösterin. İşgale ve zulme son verin… İsrail ve ABD ile bütün askeri anlaşmaları feshederek Kürecik’teki füze kalkanını kaldırın ve emperyalizmin değil Ortadoğu halklarının yanında yer alın… işgale daha fazla ortak olmayın!’ dedi.

Filistin halkına seslenen Serdaroğlu, ‘Filistin Halkına sesleniyoruz. Yalnız değilsiniz. Türkiye’de işçiler, emek ve demokrasi güçleri özgür ve demokratik bir Filistin kurulana kadar sizinle birlikte olacaktır’ dedi.

Yürüyüşe Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği (FHDD) destek verdi.

Emek.org.tr

Disk Filistin Dayanışma

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Filistin

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar