DİSK-AR: ASGARİ ÜCRETLİ BİR HAFTALIK ÜCRET İÇİN BİR AY ÇALIŞIYOR

DİSK-AR’ın açıkladığı verilere göre açlık sınırı 1100, yoksulluk sınırı ise 3478 liraya yükseldi

asgari-ucret

DİSK-AR’ın açıkladığı verilere göre açlık sınırı 1100, yoksulluk sınırı ise 3478 liraya yükseldi

DİSK Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı. TÜİK’in hanehalkı harcama kalıbı ve madde fiyat ortalamaları ile 4 kişilik bir ailenin sağlıklı bir biçimde alması gereken kalori miktarı üzerinden hesaplanan beslenme kalıbı dikkate alınarak hazırlanan rapora göre 4 kişilik bir aile için açlık sınırı 1100, yoksulluk sınırı ise 3478 lira olarak belirlendi.

Araştırmanın sonuçlarına göre sağlıklı beslenmek için yetişkin bir kadının yapması gereken günlük harcama tutarı 9,46 TL olurken, bu rakam yetişkin bir erkek için 9,78 TL, 15-19 Yaş erkek çocuk için 10,31 TL, 4-6 yaş bir kız çocuğu için 7,12 TL oldu. Buna göre 4 kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için yapması gereken günlük gıda harcaması 36,67 TL olarak belirlendi.disk-ar-veriler

Aynı hesaplamaya göre 4 kişilik ailenin sağlıklı beslenmek ve insanca yaşayabilmek için yapması gereken asgari harcama tutarı ise aylık 3478 TL’dir. Söz konusu ailenin gereksinimlerini karşılamasında “gıda, içecek vb.” için ayırması gereken tutar 1100, giyim ve ayakkabı için ayırması gereken tutar 217 TL’dir.

Diğer harcama kalemleri ve ayrılması gereken tutarlar ise şöyledir:

Kira, su, elektrik vb. için 984, mobilya, ev bakımı vb. için 199, sağlık için 77, ulaştırma için 339, haberleşme için 149, eğlence ve kültür hizmetleri için 76, eğitim için 68, lokanta, yemek, otel vb. için 144, çeşitli mal ve hizmetler için 123 TL.

Asgari ücretlinin açlıkla imtihanı

Eşi çalışmayan, iki çocuklu bir asgari ücretli işçinin ailesi ile birlikte aç kalmadan yaşaması mümkün değil. Söz konusu işçi 811 TL asgari ücret geliri ile başka bir harcama yapmasızın ancak 22 gün ailesi ile birlikte sağlıklı ve dengeli beslenebiliyor. Kalan 8 gün ise açlığa mahkum. Tüm ihtiyaçlarını karşılamak istediğinde ise geliri sadece 1 hafta yetebiliyor. Yani asgari ücretli 1 haftalık ücret için 4 hafta çalışıyor.

Araştırmanın yöntemi

Araştırmada, DİSK-AR tarafından Sağlık Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyabetik bölümünün hazırladığı “Türkiye’ye özgü beslenme kalıbı”nın, farklı kaynaklardan derlenen verilerle değerlendirilerek yenilenmesi sonucunda elde edilen DİSK-AR beslenme kalıbı dikkate alınmıştır. Elde edilen beslenme kalıbı her ay açıklanan TÜİK madde fiyatları ile değerlendirilerek, kişinin ihtiyacına göre yapması gereken gıda harcamasının tutarı tespit edilmektedir. Hesaplamada esas alınan kalori miktarları şunlardır:

4-6 yaşındaki bir kız çocuğu için 1963 kalori

15-18 yaş arası bir erkek çocuk 3244 kalori

Yetişkin bir erkek 2953 kalori

Yetişkin bir kadın 2658 kalori

4 kişilik ailenin sağlıklı beslenmek için yapması gereken minimum aylık gıda harcaması “açlık sınırı” olarak belirlenmektedir. Bu verinin hanehalkı tüketim harcamasına dağıtılması ile elde edilen veri ise “yoksulluk sınırı”nı oluşturmaktadır. Tüketim harcama kalıbı dikkate alınırken, tüm içecekler, tütün ve gıda harcamaları bir kalem olarak belirlenmiştir.

Araştırmada 2003 yılı Hanehalkı Tüketim Araştırması sonuçları ile oluşturulan harcama kalıbı esas alınmaktadır. Bunun nedeni 2003 yılında gerçekleştirilen Hanehalkı Tüketim Harcaması araştırmasının en kapsamlı örnekleme dayanan çalışma olmasıdır.

Kaynak: Sendika.Org

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar