DHL İşçileri Gebze’de Basın Açıklaması Yaptı

24 Ağustos 2012 saat 13.00 Gebze DHL istasyonunda işten atmaları protesto basın açıklaması yapıldı.

24 Ağustos 2012 saat 13.00 Gebze DHL istasyonunda işten atmaları protesto basın açıklaması yapıldı.

Uluslararası taşımacılık şirketi DHL, Gebze ve diğer istasyonlarında sendika istemiyor. İşçiler üzerinde sendikadan uzaklaşmaları için baskı kurmakta, sendikalı işçileri işten çıkarmaktadır.

DHL işvereni TÜMTİS sendikası üyesi işçiler üzerinde baskı ve tehditleri artırmış, sendikadan istifa etmeyen 20 işçiyi işten çıkarmıştır. 71 gündür süren direnişin gelinen aşamasında işe iade davası açılması sonucu şimdilik 9 işçi mahkemeden işe iade kararı almıştır.

Bu haksızlığı ve baskıları protesto etmek amacıyla 24.08.2012 günü TÜMTİS genel merkez yöneticileri, sendika üyesi işçiler, işten çıkarılan işçiler ve destek veren kurumların katılımlarıyla basın açıklaması gerçekleştirilmiştir.

ITF Küresel Örgütlenme Koordinatör asistanı Alen Clifford,  ITF basın uzmanı Dee Sullivan ve UNİ Avrupa Posta ve Lojistik politikalar uzmanı Cornelia Broos, Hava-İş sendikası Genel Başkanı  Atilay Ayçin, Hava-İş Atatürk Hava limanından bir grup direnişçi işçi, Hava-İş sendikası eğitim ve dış ilişkiler uzmanı Kemal Ülker, Hava-İş örgütlenme uzmanı  Adnan Alin, Tek Gıda İş sendikası genel sekreteri, Deri İş sendikası örgütlenme uzmanı  Eren Korkmaz, UİDDER li bir grup işçi, TÜMTİS sendikası üyeleri ve Genel Başkan Kenan Öztürk,  genel merkez yönetim kurul üyeleri basın açıklamasında yer aldılar.

TÜMTİS genel başkanı Kenan ÖZTÜRK, yaptığı açıklamada DHL de sendikayı sokmaya kararlı olduklarını, baskı ve işten atmaların kendilerini yıldırmadıklarını, mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

ITF ve UNİ temsilcileri de yaptıkları konuşmalarda, TÜMTİS sendikasının ve işçilerin DHL mücadelesini desteklediklerini, uluslararası güçlerinin bu mücadelede işçilerin yanında olduğunu açıkladılar.

Basın açıklamasında Atatürk hava limanında direnişte bulunan direnişçi işçilerin de coşkulu destek ve katılımlarıyla halaylar çekildi, sloganlar atılarak işveren ve uygulamaları protesto edildi.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler