Devrimci Sağlık-İş fiili Toplu İş Sözleşmesi yapacak

DİSK’e bağlı Devrimci Sağlık –İş sendikası temsilcileri 31.Ocak 2014 günü, sendikalarına ve üyelerine yönelik hukuksuzlukları protesto için, Ankara’da Çalışma bakanlığı önünde eylem yaptı. Yaklaşık 10 bin sağlık emekçisinin sendika üyeliğinin yok sayılması uygulamasına son verilmesini isteyen Dev Sağlık İş, bundan sonra, hastanelerde fiili toplu sözleşme yapılacağını açıkladı. Böylelikle taşeron ağırlıklı hastanelerde mücadele ve TİS uygulamaları […]

DİSK’e bağlı Devrimci Sağlık –İş sendikası temsilcileri 31.Ocak 2014 günü, sendikalarına ve üyelerine yönelik hukuksuzlukları protesto için, Ankara’da Çalışma bakanlığı önünde eylem yaptı.

Yaklaşık 10 bin sağlık emekçisinin sendika üyeliğinin yok sayılması uygulamasına son verilmesini isteyen Dev Sağlık İş, bundan sonra, hastanelerde fiili toplu sözleşme yapılacağını açıkladı.

Böylelikle taşeron ağırlıklı hastanelerde mücadele ve TİS uygulamaları yeni bir aşamaya taşınmış olacak.

İstanbul, İzmit, Bursa, Adana, Diyarbakır ve diğer şehirlerden gelen sendika temsilcileri, dün öğle saatlerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik  Bakanlığı önünde toplanırken, Dev Sağlık-İş Genel Başkanı ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve eyleme destek veren sendika temsilcileri de açıklamalarda bulundu.

Ocak 2014 istatistiklerinde üye sayılarının 1.178 olarak verildiğini söyledi. Noter üzerinden üyelikleri yapılmış 10 bine yakın üyelerinin yok sayıldığını, e-devlet sistemiyle ise sağlık işçilerinin Dev Sağlık-İş’e üye olamadığını belirten Çerkezoğlu, bunun nedeninin taşeron şirketlerin sağlık işçilerini başka iş kollarından göstermesi olduğunu kaydetti.

Çerkezoğu: “Neredeyse tamamı asgari ücretle çalıştırılan taşeron işçilerin sendikalaşmaması için patronların, şirket müdürlerinin baskı ve her türlü şiddeti yetmezmiş gibi bunlara göğüs gerip sendika üyesi olanların üyeliği dahi bakanlık tarafından yok sayılabiliyor. Çalışma Bakanlığı taşeron işçiler için fiilen ‘Sendikasızlaştırma Bakanlığı’ haline dönüşmüş durumda.”

Yine üyelerinin yok sayıldığı 2013 istatistiklerinin Ankara 12. İş Mahkemesi tarafından iptal edildiğini hatırlatan Çerkezoğlu, “Bu tavır basit bir mevzuat ya da uygulama sorunu değildir. Bu tavır basit bir bürokrasi sorunu hiç değildir. Bu politik bir durumdur” dedi.

Çerkezoğlu, 5 maddelik taleplerini şöyle sıraladı:

1-“Taşeron sağlık işçileri hastanelerin asli ve sürekli işçileridir, iş güvencesi istiyoruz.

2- Ücretlerimiz açlık sınırının bile altında asgari ücrettir. Bütün işçilerin hakkı olan yılda iki ikramiye hakkı istiyoruz.

3- Aylık toplu taşıma abonman ücreti kadar yol parası ve İş Kanunu’nda öngörülen yıllık izinlerimizi istiyoruz.

4- SGK kayıtlarımızın gerçek biçimde sağlık iş kolundan yapılmasını ve bu yolla gasp edilen sendika hakkımızı istiyoruz.

5- Başta işçi salığı ve iş güvenliği kurulları olmak üzere yönetimde söz hakkı istiyoruz.”

Hastanelerde fiili toplu iş sözleşmesi dönemi başlatılıyor.

Dev Sağlık-İş’in mevcut mevzuata göre yetkili sendika olduğunu ifade eden Çerkezoğlu, “Bugünden itibaren örgütlü bulunduğumuz 58 hastane ve 20’nin üzerinde kentte fiili toplusözleşme sürecini başlatıyoruz. Bizlerin emeğini ve kimliğini yok saymak, sendikal örgütlenme hakkımızı ayak oyunları ile gasp etmek isteyenlere ve her konuştuğumuzda bize ‘haklısınız’ diyenlere sesleniyoruz: Bizler taşeron işçisi değil, sağlık işçisiyiz. Öyle üç beş kişi değil yüz binlerceyiz. Ve bu kavga üç beş kuruşun kavgası değil, güvenceli iş insanca yaşam kavgasıdır.”

SES ve Sosyal-İş’ten destek

SES Genel Başkanı Çetin Erdolu ile Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk, yaptıkları konuşmalarda, Dev Sağlık-İş üyelerinin yanında olduklarını belirtti.

Protesto eylemi,  “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Susma haykır taşerona başkaldır”, “Emek hırsızı bakan istifa” sloganlarıyla sona erdi.,

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar