Devrimci Avukatlar Davasında Dört Avukat Tahliye Edildi

Devrimci Avukatlar Davasının üçüncü gününde, Avni Güçlü Sevimli, Nazan Betül Kozağaçlı, Naciye Demir ve Şükriye Erdem tahliye edildi.  Dört devrimci avukatın tahliye edildiği davadan, Selçuk Kozağaçlı, Ebru Timtik, Barkın Timtik ve Güney Dağ’ın ise tutukluluk kararı çıktı. Silivri’de, 23. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Devrimci Avukatlar Davasının üçüncü gününde, baro başkanları ve avukatlar, tutuklu bulunan meslektaşları […]

Devrimci Avukatlar Davasının üçüncü gününde, Avni Güçlü Sevimli, Nazan Betül Kozağaçlı, Naciye Demir ve Şükriye Erdem tahliye edildi.  Dört devrimci avukatın tahliye edildiği davadan, Selçuk Kozağaçlı, Ebru Timtik, Barkın Timtik ve Güney Dağ’ın ise tutukluluk kararı çıktı.

Silivri’de, 23. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Devrimci Avukatlar Davasının üçüncü gününde, baro başkanları ve avukatlar, tutuklu bulunan meslektaşları için konuşmalar yaptılar.  Baro başkanları ve avukatların yaptığı konuşmalarda devrimci avukatların adil yaşamlarından, onurlu duruşlarından ve halk için verdikleri adalet mücadelesinden bahsettiler.

Meslektaşlarının serbest bırakılmasını talep eden Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi ‘Arkadaşlarımızı bırakın, çünkü Şırnaklı aileler, faili meçhul cinayetlerde yakınlarını kaybedenler bu avukatları bekliyor.’ dedi.

Duruşma salonunda sunum yapan bir diğer isim ise Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi idi. Elçi,  tutuklu bulunan avukatların toplum nezdinde adalet duygusunu nasıl körelttiğine değinerek konuşmasında şunları kaydetti: ‘Avukatların bir yıldır tutuklu bulunduğu davada hiç kimse temel haklara sahip değildir, kimse güvende değildir.’

Selçuk Kozağaçlı ise iddianamede kendisine yöneltilen suçlamaların trjikomikliğini belirterek, iddianamenin gerçek dışı ve asılsızlığına şu sözlerle cevap verdi: ‘ Evim, bürom aranırken, Ankara’daki derneğimiz aynı anda aranıyordu.’ Yokluğunda’ diye arama yapılmış. Ben üç yerde nasıl aynı anda olabilirim, soruyorum’ dedi.

Savcının dört avukatı tahliye ettiği davanın duruşma tarihleri 15-16-17 Nisan 2013 tarihlerine ertelendi.

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar