‘Dersim’den Taksim’e, Allinoai’den Hasankeyf’e doğa kazanacak, insanlık kazanacak’

Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Munzur Doğa ve Kültür Festivali bugün son buldu. Festivalin son günü Seyit Rıza Meydanı’ndan Gola Çetu’ya kadar ıslıklar ve sloganlar eşliğinde yürüyüş yapıldı. ‘Ho ver bıde muzır’, ‘Tarihimize, kültürümüze, inancımıza, dilimize ve doğamıza sahip çıkıyoruz’ pankartıyla yürünen eylemde, ‘Faşizme karşı omuz omuza’, ‘Dersim’de karakol istemiyoruz’, ‘Baraj yapma boşuna yıkacağız başına’ sloganları […]

Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Munzur Doğa ve Kültür Festivali bugün son buldu. Festivalin son günü Seyit Rıza Meydanı’ndan Gola Çetu’ya kadar ıslıklar ve sloganlar eşliğinde yürüyüş yapıldı.

‘Ho ver bıde muzır’, ‘Tarihimize, kültürümüze, inancımıza, dilimize ve doğamıza sahip çıkıyoruz’ pankartıyla yürünen eylemde, ‘Faşizme karşı omuz omuza’, ‘Dersim’de karakol istemiyoruz’, ‘Baraj yapma boşuna yıkacağız başına’ sloganları atıldı.

Seyit Rıza Meydanından  Gola Çetu’ya ulaşan kitle Gezi direnişinde ve Lice’de yaşamını yitiren Medeni Yıldırım, Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş için bir dakikalık saygı duruşundan sonra Festival Tertip Komitesi adına Hüseyin Tunç bir konuşma yaptı. Dersim’de barajlara,  HES’lere ve doğa katliamına izin vermeyeceklerini belirten Tunç, ‘Sermaye doğaya  ve insanlığa savaş açmış. Unutmayın, bizi bir tek şey kurtarır örgütlü mücadelemizdir. Dersim’den Taksim’e, Allinoai’den Hasankeyf’e doğa kazanacak,  insanlık kazanacak’ dedi.

Dersim’de 29 baraj, 52 karakol ve 145 maden yapılmak istendiğini vurgulayan Tunç, halkın birleşik mücadelesinin önemini vurguladı.

Islıklar ve sloganlar eşliğinde eylem son buldu.

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar