Davutpaşa davasında bilirkişi istifa etti

2008’de Davutpaşa’da maytap atölyesinde meydana gelen patlamanın davasında 15’inci duruşma görüldü. Bilirkişi heyetinin oluşturulmasının üstünden 9 ay geçmesine rağmen bilirkişi raporu gelmedi. İdare hukukçusu bilirkişi duruşma öncesi son gün bilirkişilikten istifa etti. Davutpaşa patlaması davasında Şubat 2013’te 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından oluşturulan bilirkişi heyetine dava dosyası gönderilmişti. 4 Ekim 2013’te görülen 15’inci duruşmada idare […]

2008’de Davutpaşa’da maytap atölyesinde meydana gelen patlamanın davasında 15’inci duruşma görüldü. Bilirkişi heyetinin oluşturulmasının üstünden 9 ay geçmesine rağmen bilirkişi raporu gelmedi. İdare hukukçusu bilirkişi duruşma öncesi son gün bilirkişilikten istifa etti.

Davutpaşa patlaması davasında Şubat 2013’te 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından oluşturulan bilirkişi heyetine dava dosyası gönderilmişti. 4 Ekim 2013’te görülen 15’inci duruşmada idare hukukçusu bilirkişi görevinden ayrıldığına dair mazeretini bildiren dilekçeyi mahkemeye gönderdi. Bu durum patlamada hayatını kaybedenlerin aileleri ve avukatları tarafından “gayriciddi bir durum” olarak değerlendirildi.

Ailelerin avukatları durumu ilişkin olarak “Madem bilirkişilik yapmayacaktı, bu vakte kadar neden görevi kabul etti? Yaklaşık 9 ay geçmesine rağmen mahkeme heyeti tarafıdan neden iletişim kurularak raporun süresinde verilmesi sağlanmadı?.. Bu davranışlar yargılama süresini uzatmaktan başka bir işe yaramıyor,” dedi. Mahkemenin bilirkişi heyeti hakkında işlem yapmasını istediler. Mahkeme tarafından herhangi bir işlem yapılmasa da gerekli araştırmaları yaptıktan sonra bilirkişi heyeti hakkında şikayette bulunacaklarını beyan ettiler.

Ayrıca davada sanık olarak yer almasına rağmen bugüne kadar ifadesine başvurulmayan dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik İl Müdürü’nün duruşmada hazır bulundurularak ifadesine başvurulmasını istediler.

Mahkeme heyeti başkan ve üye değişiklikleri nedeniyle ortaya çıkan süreci hızlandırmak için bilirkişi heyetini görüşmeye çağıracaklarını ve yeni bir idare hukukçusu bilirkişi atanması konusunda girişimde bulunacaklarını belirtti. Duruşma 20 Ocak 2013’e ertelendi.

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar