Cumartesi anneleri, Mehmet Nezir Duman’ın akıbetini sordu

Cumartesi anneleri/insanları bu haftaki eylemde 13 Şubat 1993 tarihinde Midyat’tan İdil’e giderken silahlı 4 kişi tarafından kaçırılan ve 31 yıldır haber alınamayan Mehmet Nezir Duman’ın akıbetini sordu.

Cumartesi Anneleri/İnsanları, eylemlerinin 985’İncü haftasında 31 yıldır haber alınamayan Mehmet Nezir Duman’ın akıbetini sordu

Gözaltında kaybedilen ve katledilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle her hafta Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri/İnsanları, eylemlerini 985’nci haftasında Galatarasay Meydanı’nda bir araya geldi. Bu haftaki eylem öncesinde de İstiklal Caddesi’nin tüm sokakları gözaltı araçları ve polisler tarafından kapatıldı.
Eyleme Cumartesi Anneleri/İnsanlarının yanı sıra İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) temsilcilerinin katıldı. Cumartesi Anneleri/İnsanları ellerinde karanfil ve kayıp yakınlarının fotoğraflarıyla Galatasaray Meydanı’na yürüdü.
Bu haftaki eylemde 13 Şubat 1993 tarihinde Midyat’tan İdil’e giderken silahlı 4 kişi tarafından kaçırılan ve 31 yıldır haber alınamayan Mehmet Nezir Duman’ın akıbetini soruldu.
Zamanın, suçu perdeleme amacı olarak kullanılmaması gerektiğini ifade eden TİHV İstanbul temsilcisi Ümit Efe, yargı makamlarına seslenerek, “Mehmet Nezir Duman dosyasında verilen tüm zamanaşımı kararlarını kaldırın. Etkin bir soruşturma ve kovuşturma yürüterek gerçeği ortaya çıkarın, adaleti sağlayın” dedi.
Eylemde, Almanya’da yaşayan Nezir’in eşinin gönderdiği mektup okundu. Mektupta şu ifadelere yer verildi:
“Eşim, o gün eve geldiğinde ‘bugün de ölümden kurtuldum’ demişti. Hayatımız bu ve benzeri tehditlerle doluydu. Eşim tehdit altında olduğunu biliyordu. İdil ilçesinde meydana gelen her olaydan sonra polis, evimize baskın yapıyordu ve eşim birkaç defa gözaltına alındı. Kaybedildikten sonra 2008’e kadar bir soruşturma açılmadı. Eşimi aramayı bırakmadık. Ama o tarihte İdil’de, Şırnak’ta ve bölgede başvuru yapabileceğimiz veya bildiğimiz bir yer yoktu. Hukuki destekten yoksun bir şekilde sağa sola gittik. Eşimi Midyat, Batman ve bütün bölgede tek başımıza kendi imkanlarımızla aradık ama bir haber alamadık. Eşimin annesi oğlunun acısına dayanamayıp yaşamını yitirdi. Eşimin annesi vefat etmeden önce, ‘Eğer bir gün Mehmet Nezir’i bulursanız, mezarıma gelin ve Mehmet Nezir’in adını 3 defa haykırın, Nezir’in eve geldiğini söyleyin.”
Kayıplar için adalet
Efe, Mehmet Nezir Duman ve tüm kayıplar için adalet istemekten, devletin evrensel hukuk normları içinde hareket etmesi zorunda olduğunu hatırlatmaktan vazgeçmeyeceklerini paylaştı. . (Kaynak: JİNNEWS)

0 yorumlar