ÇHD’Lİ AVUKATLARA CEZAEVİNDE GÖRÜŞ YASAĞI!

ÇHD’ye gerçekleştirilen operasyon sonrası tutuklanarak cezaevinde gönderilen avukatlara, üst aramasına direndikleri gerekçesiyle görüş yasağı verildi.

chd-avukatlar-gorus-yasagi

ÇHD’ye gerçekleştirilen operasyon sonrası tutuklanarak cezaevinde gönderilen avukatlara, üst aramasına direndikleri gerekçesiyle görüş yasağı verildi.

23 Ocak’ta Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi’ne getirilen ÇHD’li avukatların, giriş sırasında yapılan üst aramasına ‘pasif şekilde direnerek ve slogan atarak’ karşı çıktıkları için 1ile 1.5 ay arasında değişen görüş cezaları getirildi. 

Ayça Söylemez’in haberine göre, dört avukata, 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun’un 43/2-b. Maddesi uyarınca bir ay ziyaretçi yasağı cezası verildi. Avukat Süleyman Gökten, karara İnfaz Hakimliği’nde itirazda bulunacaklarını açıkladı. 

Bu arada verilen cezaya ilişkin kararda tutuklu avukatlardan, “sol örgüt mensupları” olarak söz edilerek ‘aramaya direnerek, cezaevini yıpratmaya çalıştıkları” ifadesi yer aldı.

ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, ÇHD İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay, ÇHD İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Güçlü Sevimli, ÇHD Üyesi Naciye Demir, ÇHD üyesi ve Halkın Hukuk Bürosu avukatları Barkın Timtik, Ebru Timtik, Şükriye Erden, Günay Dağ ile ÇHD Ankara Şubesi Yönetim Kurulu’ndan Betül Vangölü Kozağaçlı, Devrimci Halk Kurtuluş Partisi Cephesi (DHKP-C) üyesi oldukları öne sürülerek 21 Ocak’ta tutuklanmıştı. 

Kadın avukatlar Bakırköy Cezaevi’ne gönderilirken, Kozağaçlı, Tanay, Dağ ve Sevimli 21 Ocak’ta Metris Cezaevi’ne, 23 Ocak’ta da Kandıra’daki Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. 

Cezaevi personelinin tutanağına göre, dört avukat ile birlikte aynı gün cezaevine girişi yapılan Tahsin Sağaltıcı, Ulaş Doğan, Beşir Özdemir ve Hasan Farsak “kendilerine üst aramasının kanun gereği olduğu” anlatılmasına rağmen böyle bir aramayı kabul etmediklerini belirttiler. 

Tutanakta, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Tüzüğün 22. maddesi uyarınca avukatların üstünün “zor kullanarak arandığı” ifade edildi. 

Avukatlar Kozağaçlı, Tanay, Dağ ve Sevimli ile Tahsin Sağaltıcı ve Beşir Özdemir’e bir ay, Ulaş Doğan ile Hasan Farsak’a da “fiziki direniş gösterdikleri” gerekçesiyle 1,5 ay “ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma cezası” verildi.

Emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar