CEZAEVLERİ İZLEME KOORDİNASYONU: ÖLÜMLERE ENGEL OLACAK ADIMLAR ATIN

Cezaevleri İzleme Koordinasyonu açlık grevlerinin 66. gününde, anneler ile birlikte Bakırköy Cezaevi önündeydi. ‘Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük’, ‘ Biji berxwadana zindanan’, ‘Ölüm değil yaşam istiyoruz’ sloganları atan koordinasyon üyeleri adına basın açıklamasını Erdal Demirhan yaptı

cezaevleri-izleme-koordinasyonu-anneler-bakirkoy-cezaevi-onunde-1

Cezaevleri İzleme Koordinasyonu açlık grevlerinin 66. gününde, anneler ile birlikte Bakırköy Cezaevi önündeydi. ‘Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük’, ‘ Biji berxwadana zindanan’, ‘Ölüm değil yaşam istiyoruz’ sloganları atan koordinasyon üyeleri adına basın açıklamasını Erdal Demirhan yaptı.

66. güne gelinmesine rağmen ölümleri durdurmak adına somut bir adım ortaya koymayan hükümete tepki gösteren Demirhan, ’Çözümün yolu talepleri dikkate alarak adım atmaktır. Çözümsüzlük ölümlere yol açacaktır. Ama bu ölümler sadece içeride değil dışarıda da yaşanacaktır. Tutuklu anneleri ‘evlatlarımız açken bizde aç kalacağız’ diyerek günlerdir açlık grevindeler. Hükümetin çözümsüzlüğü dayatması ve diyaloğa zemin bırakmaması sonucu BDP’li milletvekilleri süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladılar’ dedi.

Demirhan, yetkilileri olası ölümlerden sorumlu tuttu ve şunları söyledi: ‘66 günden bu yana onlarca cezaevinde süren açlık grevlerini durdurmak için adım atmayan yetkililer adeta ölümlere zemin hazırlamaktadır. Bugün ölüme adım adıma yaklaşan bu gidişe dur demek için harekete geçmeyenler tutuklu ve hükümlülerin ölümlerinden sorumlu olacaklardır.’

Süren ve her geçen gün toplu ölümlere bir adım daha yaklaşıldığı kritik noktada, açlık grevlerine seyirci kalmanın; ölüme, çatışmalara ve savaşa seyirci kalmakla eşdeğer olduğunu belirten Demirhan, demokrasiden yana olan herkesi bu sorun karşısında adım atmaya ve harekete çağırdı.

‘AKP hükümeti bir an önce harekete geçmeli ve ölümlere engel olacak adımlar atmalıdır’ şeklinde konuşan Demirhan, eşitlikten ve demokrasiden yana güçlerle birlikte çözüm yolu bulununcaya dek sokaklarda yaşamı savunmaya devam edecekleri mesajı verdi.

Emek.org.tr

cezaevleri-izleme-koordinasyonu-anneler-bakirkoy-cezaevi-onunde-2

cezaevleri-izleme-koordinasyonu-anneler-bakirkoy-cezaevi-onunde-3

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar