Cezaevleri İzleme Koordinasyonu: ‘Ölüm Değil Çözüm İstiyoruz’

Cezaevleri İzleme Koordinasyonu Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevi önünde yaptığı eylemde ‘ölüm değil çözüm istiyoruz, açlık grevindeki tutsakların talepleri kabul edilsin’ dedi. Açlık grevlerinin 52.gününde 63 kişinin ölüm sınırında olmasına rağmen hükümetin cezaevlerini görmezden gelişine tepki gösterilen eylemde basın açıklamasını Faysal Karademir okudu.

Başbakan açlık grevlerine yenilişini hazmedemiyor

 

Cezaevleri İzleme Koordinasyonu Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevi önünde yaptığı eylemde ‘ölüm değil çözüm istiyoruz, açlık grevindeki tutsakların talepleri kabul edilsin’ dedi.

Açlık grevlerinin 52.gününde 63 kişinin ölüm sınırında olmasına rağmen hükümetin cezaevlerini görmezden gelişine tepki gösterilen eylemde basın açıklamasını Faysal Karademir okudu.

Hükümetin artık kamuoyunun gündeminde olan açlık grevleri ve tutsakların sağlık durumlarındaki kötüleşmeden artık kaçamadığını belirten Karademir, ‘Bu kez kafa karıştırmaya başladılar’ dedi.

‘Demokratik gösterilere Bursa’da polisin yönlendirmesiyle sivil faşist güçlerin, Diyarbakır’da, İstanbul’da polisin coplu biber gazlı saldırılarına rağmen destek büyüdü. Çünkü mesele 30 yıldır devam eden on binlerin yaşamına neden olan Kürt sorununun çözümsüz bırakılmasıyla ilgiliydi. Açlık grevinin gelinen noktada ülkenin birinci sorunu olarak kamuoyunun gündemine oturması bundan kaynaklanıyordu.’ diye konuşan Karademir açlık grevlerinin çözüm yolunun Kürt halkının taleplerinin karşılanmasıyla bağlantılı olduğu mesajını verdi.

Karademir, açlık grevlerinin iki temel talebinin de demokratik ülkelerde karşılanması zor olmayan haklar olduğunu söyledi. ‘ İnsanların en doğal demokratik hakkı olan anadilde eğitim ve anadilde savunma hakkının tanınması, barışın tesisinde kritik bir rolü alacağı Türkiye’nin geniş kesimleri tarafından kabul edilen Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılmasını istiyorlar.’ şeklinde konuşan Karademir, bu taleplerin bir an önce göz önüne alınmasını, ölümler yaşanmadan adım atılmasını istedi.

‘B1 yerine B vitamini veriyorlar’

Av. Züleyha Gülüm, açlık grevine katılan siyasi tutsakların sağlık durumları hakkında bilgi verdi. Birçok cezaevinde devam eden açlık grevlerine ilişkin medyada yer alan ‘grevler bitti’ şeklinde haber haberleri eleştiren Gülüm, grevlerin gün geçtikçe yayıldığını söyledi. Bakırköy Kadın Cezaevinde kalan kadın tutukluların sıvı almada problem yaşadığını, uykuda zorluk, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi rahatsızlıkların oluştuğunu belirtti. Birçok cezaevinde tutuklulara vitamin verilmediğini vurgulayan Gülüm, Tekirdağ F Tipi Cezaevinde tutuklulara B1 yerine B vitamini verildiğini söyledi.

Eylemde Bakırköy Kadın Cezaevinde açlık grevinde olan tutuklu Ayşe Güney’in mektubu okundu: ‘Yıllarca kadınların özgürlüğü, kurtuluşu için dayanıştık. Militarizme, ataerkilliğe karşı mücadeleler yürüttük. Ve birleşmemizi 3-4 yıl önce ‘ söyleyecek sözümüz, birleştirecek gücümüz var’ diyerek gerçekleştirdik. Kadın arkadaşlarımızla ortak mücadeleler verdik. Eylemimiz barışın koşullarını yaratmak adınadır. Taleplerimiz açık. Sayın Öcalan’ın sağlık, güvenlik, özgürlük koşullarının sağlanmasını, anadilde savunma ve eğitim hakkımızı kullanmak istiyoruz. Taleplerimiz kabul edilemez talepler değildir. Kürt sorununun çözümünde, akan kanın durmasında adım atacak taleplerdir. Bakırköy Cezaevinde bulunan kadın tutsaklar olarak hepinizi selamlıyor, mücadelenizin mücadelemize güç kattığını belirtiyor, tüm kadın yoldaşlarımıza sevgilerimizi yolluyoruz.’ 

Emek.org.tr

BAKIRKÖY KADIN CEZAEVİ AÇLIK GREVİ DESTEK EYLEMİ 02.11.2012 BAŞBAKAN AÇLIK GREVLERİNE YENİLİŞİNİ HAZMEDEMİYOR

Başbakan açlık grevlerine yenilişini hazmedemiyor

Başbakan açlık grevlerine yenilişini hazmedemiyor bakirkoy kadın cezaevi açlık grevi destek eylemi

Başbakan açlık grevlerine yenilişini hazmedemiyor bakirkoy kadın cezaevi açlık grevi destek eylemi

Başbakan açlık grevlerine yenilişini hazmedemiyor bakirkoy kadın cezaevi açlık grevi destek eylemi

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar