Cerrahpaşa’da Taşeron Hukuksuzluğuna Karşı Direniş Devam Ediyor

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde taşeron şirketin işlerine son verdiği işçilerin direnişi 18.gününde… 30.01.2014 Perşembe günü “kardeşlik sofrası” etkinliği ile hastane emekçilerinin direnişe destekleri sürdü. Ayrıca dayanışma amacıyla gelen gruplar oldu. Direnişin 18.gününde, asıl işveren olan üniversite rektörlük temsilcileriyle ile görüşme gerçekleştirildi. İşten atılan işçiler ve Devrimci Sağlık İş Sendikası temsilcileri ve sendika başkanının […]

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde taşeron şirketin işlerine son verdiği işçilerin direnişi 18.gününde…

30.01.2014 Perşembe günü “kardeşlik sofrası” etkinliği ile hastane emekçilerinin direnişe destekleri sürdü. Ayrıca dayanışma amacıyla gelen gruplar oldu.

Direnişin 18.gününde, asıl işveren olan üniversite rektörlük temsilcileriyle ile görüşme gerçekleştirildi. İşten atılan işçiler ve Devrimci Sağlık İş Sendikası temsilcileri ve sendika başkanının oluşturduğu grup işveren ile görüşerek sorunun çözümünü istediler.

Taşeron şirketin işçilerin çalıştığı süreleri, çarpıtılarak SGK’ya olduğundan çok daha az gösterilmiş bulunuyor. Yani hemen her taşeron şirkette karşılaşılan yolsuzluk ve sahtekarlıkların burada da yaşandığı açıklık kazandı.

Örneğin 5 yıl çalışan bir işçi, işe girdi çıktı yapılarak sanki işe ay önce başlamış gibi gösterilmektedir. Dolayısıyla gerçek SGK sigorta pirimleri yatırılmamış, bağlı olarak da hak kazanımları gerçekleşmemiş olmaktadır.

Cerrahpaşa hastanesi taşeron şirketinde işten çıkarılan işçiler, çıkarıldıklarında ihbar ve kıdem tazminat haklarından yoksun bırakılmış durumdadır.

Taşeron şirket, işçilerin bilgisi dışında düzenlenen düzmece belgelerle, işçilerin işten çıkarılışına sahte gerekçe yaratmak gibi bir oyuna başvurmuş bulunuyor.

İşçiler ve sendika, bu yolsuzluk ve hukuksuzlukları teşhir ederek, rektörlükten iş hukukuna uygun işlemler yapılarak, işçilerin hak kayıplarının engellenmesini ve çalışma haklarıyla oynanmasının önüne geçilmesini talep ediyor.

Dev-Sağlık İş sendikası Temsilcileri Ankara’da eylemde

Dev sağlık İş sendikası taşeron sisteminin yoğun kullanıldığı hastanelerde yürüttüğü örgütlenme ve mücadele, taşeronluğa karşı verilen mücadelenin çok önemli bir parçasını oluşturuyor.

Bu mücadelede devletin resmi bakanlık kurumları da olumsuz noktada durmaya devam ediyor. Sendikanın çatısı altında taşeron işçileri örgütlenmesi reddedilerek, üyelikleri geçersiz sayılmaktadır. Sendikanın binlerce üyesinin, yasal ve meşru üyelikleri bakanlık tarafından geçersiz ilan edilmiş durumdadır.

Sendika bu duruma son verilmesi talebinin dışında, tüm taşeronları kapsayacak bir düzenek içeren genel bir Toplu İş Sözleşmesi modelini de gündeme getirecek.

Dev-Sağlık İş sendikası 31.01.2014 günü Ankara’da Çalışma Bakanlığı önünde, ülkenin birçok yerinden gelen temsilcileriyle protesto eylemi gerçekleştirerek, örgütlenme haklarının gasp edilmesini teşhir ederek üyeliklerin resmen kabul edilerek ilan edilmesini kamuoyu ile paylaşacak.

 

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar