Çapa taşeron işçileri grevinde 2. gün

İstanbul – Çapa Tıp Fakültesi Ameliyathane işçileri, kadrolu işçi statüsüne geçirilmeleri ve ücretlerinin yeniden düzenlenmesi talepleriyle greve çıktı. 2.Gününde olan grev, 40 taşeron işçisi tarafından sürdürülüyor. Çapa taşeron işçileri uzun süredir taşeron sisteminin sona erdirilmesi için mücadele veriyor. Asıl işveren olan üniversite yönetimi ve Çalışma Bakanlığı birimlerinin söz vermelerine rağmen, taşeron sisteminden çıkılması ve kadro […]

capa-taseron-isciİstanbul – Çapa Tıp Fakültesi Ameliyathane işçileri, kadrolu işçi statüsüne geçirilmeleri ve ücretlerinin yeniden düzenlenmesi talepleriyle greve çıktı.

2.Gününde olan grev, 40 taşeron işçisi tarafından sürdürülüyor.

Çapa taşeron işçileri uzun süredir taşeron sisteminin sona erdirilmesi için mücadele veriyor. Asıl işveren olan üniversite yönetimi ve Çalışma Bakanlığı birimlerinin söz vermelerine rağmen, taşeron sisteminden çıkılması ve kadro statüsü haklarına kavuşma temelindeki sorun devam etmekteydi.

İşçilerin maaşları,  vergilendirmelerle birlikte ortalama 950 TL’ye kadar düşmüş durumda. Yol paraları da taşeron şirket tarafından karşılanmıyor.

Kadro statüsüne geçirilme talebi yanı sıra, İşçilerin haksız maaş kesimlerinin sona erdirilerek ücretlerin artırılması ve yol paralarının karşılanması gibi ücrete bağlı istemleri, grev talepleri olarak dile getirilmektedir.

2. Gününde olmasına rağmen, hastane yönetimiyle bir görüşme yapılması beklenmektedir.

2. Gününe giren ameliyathane işçileri, bir dernek veya sendika adı söz konusu olmadan bu greve çıkmıştır. 2. Gün, derneklerden ve sendikalardan destek bekleyen işçiler, halen Çapa-Ameliyathane birimi önünde grevlerini sürdürmektedir.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar