Büro Emekçileri Yarım Gün İş Bıraktı – RÖPORTAJ

AKP Hükümetinin bütçe politikalarına ve savaş harcamalarına karşı protesto amacıyla yapılan bir günlük iş bırakma eyleminde, Büro Emekçileri Sendikası (BES) Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Acar ile yaptığımız röportajı yayımlıyoruz.

20 Aralık 2012 günü Büro Emekçileri Sendikası (BES), yarım günlük iş bırakma eylemi yaptı.

AKP Hükümetinin bütçe politikalarına ve savaş harcamalarına karşı protesto amacıyla yapılan bir günlük iş bırakma eyleminde, Büro Emekçileri Sendikası (BES) Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Acar ile yaptığımız röportajı yayımlıyoruz.

-AKP Hükümeti 2013 yılı bütçesi ile emekçi ve yoksul halk kesimlerine ne gibi düzenlemeler getiriyor?

Ahmet Acar :  “Aslında bu bütçenin temel eleştirisi, siyasi iktidarın meclisteki Çoğunluğuna dayanarak hazırlayıp, yine çoğunluğuna dayanarak yasallaştırmasıdır. Bu süreç içerisinde bırakın sendikaları, kamuoyunun dahi tam olarak katkısı ve önerisi alınmamıştır. İkincisi, 2013 yılı bütçesi AKP’nin 10 yılı ile değerlendirilmesi gerekiyor. Çünkü büyük oranda özelleştirmeler tamamlandı. Kamusal alanda sosyal alanların birçoğu satılıyor, satılmayanlar için ise bütçeden herhangi bir ödenek ayrılmayacağı konusu var. Bunun anlamı, bundan sonra kamusal alanlardaki fiyatların piyasa fiyatlarıyla aynı olmasıdır. Yine bu bütçe politikalarına yapılacak eleştirilerden bir diğeri, bu hükümetin savaş harcamalarına yönelik ödeneklerini arttırmasıdır. Türkiye, Suriye ile adım adım savaşa sürükleniyor. Savaş harcamalarına ve faizlere ayrılan bir bütçe söz konu burada. Ayrıca bugün Türkiye’de en zengini de, en yoksulu da aynı vergiyi ödüyor. Ve yine temel tüketim maddelerini kullandığımızda da aynı vergiyi ödüyoruz. Bu bütçe zengini daha zengin,yoksulu da daha yoksul yapıyor.”

-Sendikanızın mücadelesi sonucunda kazandığı ulaşım yardımlarının kesilmesi hangi ekonomik ve hukuki gerekçelere dayanmaktadır?

Ahmet Acar : ”Bu çok enteresan bir konudur. 4688 sayılı kamu görevlileri yasası çıktığında, yetkili sendikalara bir daha ulaşım ödemesi yapılmayacağı açıklandı. Biz bu durumu yazılı olarak sorduğumuzda ise, ‘BİZ BUGÜNE KADAR BUNU YASAL DAYANAKTAN YOKSUN ÖDEMİŞİZ’ gibi bir cevapla karşılaştık.Türkiye’de adalet kurumunun verdiği cevapta aslında trajikomik. 

-Somut talepleriniz nelerdir?

Ahmet Acar: ”Öncelikle bu bütçede ciddi bir yargı reformu lazım. Bunu sıradan bir yurttaşa sorsak o da aynı şeyleri söyleyecektir. Herkesten kazancına göre vergi alınması gerekiyor. Bu da ancak toplumsal muhalefetle olabilir.

Bir ülkenin refah düzeyi emeklisine yaşattığı refah düzeyi ile ölçülebilir. Biz de,bırakın özel sektörü kamuda emeklilerin refahı %60 düşüyor. Ve insanlar bir anda hayatlarında %60’lık bir düşüş yaşanmaması için, emeklisi dolduğu halde çalışmak zorunda kalıyor.

Bu istihdamı da olumsuz etkiliyor. Biz bu meseleyi bu dönem çok önemsiyoruz. Bugün yaptığımız eyleminde içeriğinde olduğu için söylüyorum,

Bir nevi kurumlar çalışanlarının istihdamını sağlamak için fazla mesai yaptırıyorlardı, şimdi bu da kaldırıldı. Bütçede bu uygulamanın payı olduğu halde uygulanmayacak. Taleplerimizden birisi de buydu. Kamu alanında çalışanlar arasındaki ücret ayrılığı, il içi-il dışı rötasyon uygulamaları konusunda birtakım iyileştirmeler istiyoruz.Öne çıkardığımız talepler bunlar.

-Bundan sonraki mücadele programınız nasıl gelişecek?

Ahmet Acar : ”Mücadelenin başarıya ulaşmasının temel prosedürü,bu ülkenin tüm emekçilerini, tüm yoksullarını ortak bir paydada birleştirmektir.

Bütçe döneminde çok etkili olduğumuzu düşünüyorum. Bütçe AKP’nin siyasal çoğunluğuna dayanarak oylanılıp yasallaşacak. Şubat ayı son haftası vergi haftası diye bir organizasyon var. Biz özellikle Ocak ayında bunun altyapısını oluşturacağız. Bahsettiğim bu Vergi haftasında ciddi kampanyalar düzenleyip, finalinde Ankara’da olacağız.

-Son Olarak Eklemek İstedikleriniz Var mı?

Ahmet Acar : “Bu bütçe savaş konseptine göre uyarlanmış bir bütçedir. Suriye’de yaşananlara paralel olarak burada genç insanlarımız savaşa gönderilebilir.

Bu çerçevede de insan hayatı öne çıktığı zaman bizim diğer taleplerimiz önemini yitirebiliyor. Bu yeni dönemde savaş çığırtkanlığının karşısında durmamız gerekiyor.

Suriye’ye demokrasi götürmek Türkiye’nin haddi değil.

-Emek.org.tr olarak, bu haklı mücadelenizde bizde yanınızda olacağız. Bize zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederiz.

20.12.2012    Kadıköy-İstanbul

Emek.org.tr 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar