Başbakan’dan Savaş Çığırtkanlığı

Bugün 15.30 sıralarında Urfa Akçakale’ye isabet eden top mermisi sonucu 5 kişi yaşamını yitirmişti.Konuya ilişkin Başbakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada; saldırıya hemen karşılık verildiği, radarla tespit edilen noktaların top atışıyla vurulduğu açıklandı.

Bugün 15.30 sıralarında Urfa Akçakale’ye isabet eden top mermisi sonucu 5 kişi yaşamını yitirmişti. Konuya ilişkin Başbakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada; saldırıya hemen karşılık verildiği, radarla tespit edilen noktaların top atışıyla vurulduğu açıklandı. 

Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla gerekli diplomatik girişimlerin başlatıldığı ifade edilen açıklamada, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve Birleşmiş Milletler Konseyi üyesi bazı ülkelerin Dış işleri Bakanları ile telefon görüşmeleri yapıldığı belirtildi.Yapılan telefon görüşmeleri sonucu NATO Konseyi’ nin acil olarak toplanacağı bilgisinin verilirken saldırıların karşılıksız bırakılmayacağı vurgulandı ve şu ifadeye yer verildi: ‘Türkiye, angajman kuralları ve uluslararası hukuk çerçevesinde, Suriye rejiminin ulusal güvenliğimize yönelik bu tür provokasyonlarını asla karşılıksız bırakmayacaktır.’

Suriye’ye Askeri Müdahale İçin Tezkere
Başbakanlık Resmi Konutu’nda Erdoğan başkanlığında Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay ve Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar Akçakale bir araya gelip görüşme gerçekleştirdiler.Yaklaşık 3.5 saat süren toplantı sonrasında sınır ötesi operasyon tezkeresine Suriye’nin de eklenmesi kararı çıktı. Gerektiğinde kullanılmak üzere’ hazırlanan ve Bakanlar Kurulu’nda imzaları tamamlanan tezkere, Meclis Başkanlığı’na gönderildi.Şu sıralarda Mecliste kabinenin imzasına açıldı.

Emperyalist Savaşa İlk Tepkiler
Akçakale’de 5 yurttaşın yaşamını yitirmesi sonrası Suriye-Türkiye gerginliğini üst seviyeye taşıyan AKP hükümeti, Suriye’de bulunan hedefleri vurduğunu açıklayarak savaşı fiilen başlatmış oldu. Twitter ve Facebook başta olmak üzere sosyal paylaşım sitelerinde ‘Savaşa Hayır’ sesi yükseldi.Aralarında bir çok sanatçının da bulunduğu binlerce kişi sosyal medya üzerinden emperyalist savaşın parçası olmayacağız mesajı verdi. Diğer yandan Suriye’ye askeri harekat için meclise gönderilen tezkerenin onaylanmaması için milletvekillerine mail gönderme kampanyası başlatıldı.

Barış İçin Taksim’e Çağrı
Aralarında HDK, ÖDP, TKP,Sosyalist Yeniden Kuruluş ve Halkevlerinin de bulunduğu bir çok siyasi parti ve dernek Suriye üzerinden hızlandırılan savaş politikalarını protesto etmek için bugün 19:00’da Taksim Meydanı’nda bir araya gelecek.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar