Barikat dergisine polis baskını!

Gezi Parkı direnişinde 11 Haziran 2013 salı günü direniş bahane edilerek SDP’ye yapılan operasyonda aynı binada bulunan Barikat Dergisi bürosu polis tarafından basıldı. Barikat dergisi bürosunun kapısı kıran polis, ortalığı talan ederek bilgisayar, fotoğraf makinası ve harddisclere el koydu. Polis baskınının ardından Barikat dergisinin açıklaması şöyle: Gezi Parkı protestoları sürecinde 11 Haziran 2013 salı günü Polisin […]

Gezi Parkı direnişinde 11 Haziran 2013 salı günü direniş bahane edilerek SDP’ye yapılan operasyonda aynı binada bulunan Barikat Dergisi bürosu polis tarafından basıldı. Barikat dergisi bürosunun kapısı kıran polis, ortalığı talan ederek bilgisayar, fotoğraf makinası ve harddisclere el koydu.

Polis baskınının ardından Barikat dergisinin açıklaması şöyle:

Gezi Parkı protestoları sürecinde 11 Haziran 2013 salı günü Polisin Gezi Parkı’ndaki direnişçilere yönelik saldırısı sonrasında gelişen olayları bahane ederek SDP İstanbul İl Binasını basan polis, aynı binada bulunan Barikat Dergisi Bürosuna da hiç bir hukuksal zemine dayanmaksızın kapısını kırarak girmiş ve ortalığı tam anlamıyla talan etmiştir. Büromuzdaki herşeyin tahrip edilmesi temelinde yapılan “arama” sonrasında tüm bilgisayarlarımızın harddisklerine, fotoğraf makinelerimizin hafıza kartlarına ve video kasetlere el konulmuştur.
Baskının ardından tüm bilgisayarlarımız (artık hard diskleri olmadığı için) kullanılamaz hale gelmiştir. Barikat’ın web sitesinin güncellenmesinin gecikmesinin temel nedenlerinden biri de budur. Yine gerek harddisklerimizin parçalanırcasına sökülerek götürülmesi, gerekse de fotoğraf makinelerimizin hafıza kartlarının da götürülmesi sonucu Gezi Parkı sürecine dair elimizde görsel malzememiz sadece internette bulabildiklerimizle sınırlıdır. Bundan dolayı elinde bu tür görsel malzeme bulunan okurlarımızın bunları hızla bize aktarmalarını istiyoruz. Ayrıca elbette özel olarak belirtmeye gerek olmasa da, tüm okurlarımızın Barikat’la her anlamda dayanışmanın zamanı olduğunu da geçerken söyleyelim.
Barikat Dergisi ve SDP İstanbul İl Binasının basıldığı gün SDP’den ve sokaktan gözaltına alınan 72 kişiden 59’u savcılığa sevk edilmiş, bunlardan 4’ü tutuklanmıştır. Daha sonrasında ise son saldırının ardından yapılan operasyonlarda çeşitli gruplardan 95 kişi gözaltına alınmıştır. Son operasyon sırasında sokaktan gözaltına alınanların tam sayısı belirlenememekle birlikte yüzlerce kişiden bahsedilmektedir.
Devletin tüm saldırılarına rağmen Gezi Direnişi yeni biçimler alarak sürmekte ve yaygınlaşmaktadır. Bu direnişte büromuzun basılması, bizler için onur duyulacak bir olaydır. Ne baskınlar, ne gözaltılar, ne de katliamlar halkın direnişini durduramamıştır, durduramayacak ta. Direniş sürecinde yaşamını yitiren Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş ve Abdullah Cömert’in aramızdan ayrılması nasıl ki direnişi durdurmak yerine daha da körüklediyse, yapılan tüm baskılar, operasyonlar direnişe yeni boyutlar eklemekten başka bir işe yaramamaktadır.
Toplumun yatak odasına kadar burnunu sokan AKP Hükümeti, şımarıklığıyla bardağı taşırmıştır. Ortaya çıkan tepki herkesi şaşırtmıştır. Bunca yıldır yapılanlara yönelik biriken öfkeyi sadece politik terazilerle tartmaya alışkın düşünsel yapıların şaşırması doğaldır. Politika yaşamın sadece bir alanıdır, ancak yaşam çok çeşitli alanlardan oluşmaktadır.
Barikat Dergisi

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar