BAKIRKÖY ÖZGÜRLÜK MEYDANI THY İŞÇİLERİNİN KÜRSÜSÜ OLDU

İşlerine dönüş mücadelesi veren THY işçileri, İstanbul-Bakırköy Özgürlük Meydanında her hafta düzenledikleri Cumartesi eylemlerine devam ediyor.

thy-264-direnis

İşlerine dönüş mücadelesi veren THY işçileri, İstanbul-Bakırköy Özgürlük Meydanında her hafta düzenledikleri Cumartesi eylemlerine devam ediyor.

THY AO. Yönetimi ile Hava-İş arasında toplu iş sözleşmesi sürecinin devam ettiğini belirten işçiler ‘İşveren bizleri greve davet ediyorsa bu davet kabulümüzdür!’ dedi.

Bugün saat 13:30’da Hava-İş sendikası Genel Merkez’i önünde toplanan THY işçileri ve emek demokrasi güçleri Bakırköy Özgürlük Meydanı’na kadar yürüdü. Yol boyunca ‘Zafer direnen emekçinin olacak’, ‘İşçiler dönecek, sözleşme bitecek’, ‘Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek’ sloganları atıldı.

Bakırköy Özgürlük Meydanına gelindiğinde destek veren kurumların açıklanmasının ardından Hava-İş Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Yağcı bir konuşma yaptı. Direniş ile ilgili durumu anlatan Yağcı, THY A.O yönetimi tarafından sürekli olarak belirtilen ve suç duyurusunda bulunduğu ’29 Mayıs olaylarının yasadışı grev ve yasadışı eylem olduğu’ iddialarının gerçek olmadığı Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müffettişliği Raporu ile belgelendiğini belirtti.

‘İŞVEREN GREVE DAVET EDİYORSA KABULÜMÜZDÜR’

16 Ocak’ta Hava-İş ile THY Yönetimi arasında başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmesinin başladığını ve ilk maddenin işten atılan 305 THY işçisinin işe geri alınması olduğunu vurgulayan Yağcı, THY yönetiminin ikinci görüşmede masadan kaçtığını ve resmi arabulucu sürecinin başlayacağını belirtti. 23. Dönem sözleşmesi sürecinde grev yasağının geldiğini ve 24. Dönem sürecinde grev yasağının kaldırıldığını belirterek resmi arabulucu sürecinde de bir sonuç çıkmazsa greve gideceklerini söyleyerek sözlerini şöyle bitirdi: THY yönetimi bizi greve davet ediyorsa, bu davet kabulümüzdür!

BAKIRKÖY THY EYLEMİ, EMEKÇİLERİN DE KÜRSÜSÜ OLDU

Her hafta düzenlenen Cumartesi eylemleri, emekçilerin kürsüsü haline geldi. Birçok direnişten işçilerin konuşma yaptığı eylemde bugün işten atılan bir öğretmen, Bakırköy Bir Arada Yaşam Derneği, DİP ve HKP temsilcileri konuştu.

Bakırköy Bir Arada Yaşam Derneği, DİP ve HKP temsilcileri yaptıkları konuşmalarda, direnen işçileri selamladıklarını belirtti. Konuşmacılar AKP ye karşı verilen mücadelenin de önemini vurguladılar.

Açlık grevleriyle ilgili bir yorum yaptığı için okul müdürü tarafından işten atılan öğretmen de, THY direniş kürsüsünde söz aldı. Yaşadığı süreci belirterek ‘Bizlerin sorgulayan, üreten ve düşünen bir gençlik yetiştirmemizi istemiyorlar’ dedi.

‘THY YÖNETİMİNİN KAMUOYUNU YANITLAMAYA YÖNELİK SÖYLEMLERİ BİR BİR ÇÖKÜYOR’

THY işçileri adına basın açıklamasını direnişçi işçi Yusuf Uçar tarafından okundu. Uçar şunları söyledi: İşçileri yasa dışı eylem ve grev yapmakla suçlamış ve acımasızca işten çıkarmış, sendikayı vatan haini ilan edip, ‘işçileri kışkırttığı ve yasa dışı greve zorladığı’ gerekçesiyle suçlamış ve dava açmıştı. THY A.O yönetiminin kamuoyunu yanıltmaya yönelik doğrulu olmayan bu beyanları artık yasal platformda bir bir çöküyor.

Öylek ki; işe iade davalarında mahkemenin atadığı Bilirkişi Heyeti işçilerin yasadışı grev yapmadığını, tam tersi bu eylemin demokratik hak kullanımı olduğunu belirledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müfettişliği de sendika yöneticileri hakkındaki iddiaların gerçek olmadığını ve yapılan eylemin yasallığını Teftiş Raporu ile bir kez daha belgelemiş oldu’

Eylem Ayışığı Sanat Merkezi Devinim Tiyatro Topluluğunun gösterisinin ve halayların ardından son buldu.

Emek.org.tr / İstanbul

thy-264-direnis

thy-264-direnis

thy-264-direnis

thy-264-direnis

thy-264-direnis

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar