Avrupa’da Alevilerden Taksim/Gezi Direnişi için dev miting

AABF’nin Taksim/Gezi direnişini desteklemek amacıyla Avrupa çapında düzenlediği miting 22 Haziran’da yaklaşık 100 bine yakın bir katılımla Almanya’nın Köln kentinde gerçekleştirildi. Avrupa’nın tüm şehirlerinden kalkan otobüslerle göçmen işçi ve emekçiler Almanya’nın Köln kentindeki Heumarkt meydanında toplanmaya başladı. Bir çok sanatçı konuşmalarının ardından türküler, alevi deyişleri ve devrimci marşlar söyledi. Çeşiti Alevi kurumları, Taksim Dayanışması, Sol […]

AABF’nin Taksim/Gezi direnişini desteklemek amacıyla Avrupa çapında düzenlediği miting 22 Haziran’da yaklaşık 100 bine yakın bir katılımla Almanya’nın Köln kentinde gerçekleştirildi.

Avrupa’nın tüm şehirlerinden kalkan otobüslerle göçmen işçi ve emekçiler Almanya’nın Köln kentindeki Heumarkt meydanında toplanmaya başladı.

Bir çok sanatçı konuşmalarının ardından türküler, alevi deyişleri ve devrimci marşlar söyledi. Çeşiti Alevi kurumları, Taksim Dayanışması, Sol Parti ve yeşiller konuşmalar yaptı, SPD ise bir mesaj yolladı. Konuşmaların ve mesajların tümünde Türkiye’deki adaletsizlik, hukuksuzluk ve polis şiddeti kınandı.

Mitingi düzenleyen AABF başta bu mitingin yanısıra bir yürüyüşte daha organize etmişti. Ancak AABF miting sırasında bir açıklama yaparak katılımcı sayısının 100 bini aştığını ve polisin sayının yüksekliği ve güvenlik gerekçesiyle nedeniyle yürüyüşe izin vermediğini ve yürüyüşün yapılmayacağını açıkladı. Yapılan bu açıklama ve gerekçesi eylemciler tarafından ikna edici bulunmayarak polisle yeniden görüşüldü. Polisle yapılan görüşmede herhangi bir izin vb. sorunun olmadığı görüldü.

Görüşmeler üzerine ağırlığını devrimci güçlerin oluşturduğu bir yürüyüş gerçekleştirildi. Heumarkt’daki miting alanında başlayan yürüyüş, kentin önemli merkezlerinden geçerek tekrar Heumarkt alanına dönüşle tamamlandı.

Yürüyüş sırasında Brezilya’da sürmekte olan halk hareketini desteklemek amacıyla Alman ve Brezilyalı sol çevreler tarafından Dom meydanında yapılan bir gösteriyle de buluşuldu, ortak slogan ve konuşmalarla dayanışma ifade edildi.

Miting ve yürüyüş sırasında ”Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Taksim’de düşene dövüşene bin selam”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Katil devlet hesap verecek”, “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları atıldı.

Miting ve yürüyüşe AABF’nin yanı sıra, Emek ve Özgürlük Cephesi/Avrupa İnisiyatifi’nin (EÖC) ve pek çok devrimci, demokrat, ilerici kurum katıldı.

Emek.org.tr / Almanya

20130623-161137.jpg20130623-161435.jpg

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar