Ankara Üniversitesinde Erdoğan Protestoları

Ankara Üniversitesi yeni akademik dönem açılışına davetli olan Recep Tayyip Erdoğan’ın törene katılacağı bilgisi üzerine  Ankara’da olağanüstü hal ilan edildi. Yalnızca ’seçilmiş’ öğrencilerin listeden tek tek isimlerinin kontrol edilerek alındığı açılış törenine birçok öğretim görevlisinin de girişi engellendi.

 

Ankara Üniversitesi yeni akademik dönem açılışına davetli olan Recep Tayyip Erdoğan’ın törene katılacağı bilgisi üzerine  Ankara’da olağanüstü hal ilan edildi. Yalnızca ’seçilmiş’ öğrencilerin listeden tek tek isimlerinin kontrol edilerek alındığı açılış törenine birçok öğretim görevlisinin de girişi engellendi. Erdoğan’ın üniversiteye gelişini protesto etmek isteyen Gençlik Muhalefeti üyeleri, Erdoğan Tıp Fakültesine giriş yaptığı sırada ‘AKP Defol’ pankartı açtı. Öğrencilere çevik kuvvet ekiplerinin müdahalesi sert oldu. Biber gazı ile müdahale edilen öğrencilerden 11’i gözaltına alınarak Terörle Mücadele Şubesine götürüldü.  Öğrenciler akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

Tayyip Erdoğan’ın gelişi Genç-Sen üyeleri tarafından da protesto edildi. Tıp fakültesinin karşısında bulunan köprüye pankart asan öğrenciler AKP ve temsilcilerini üniversitelerinde istemediklerini belirttiler. Köprü üzerinde slogan atan 7 öğrenci polis tarafından gözaltına alındı. Genç-Sen üyeleri bir eylem gerçekleştirdi. Köprüden pankart sallandıran öğrenciler, AKP’yi üniversitelerinde istemediklerini söyleyen konuşmalar yaptı ve sloganlar attı. 7 üniversiteli, polis tarafından gözaltına alındı.

TKP’li Öğrenciler de başbakanı protesto eden gruplar arasındaydı. Eğitim fakültesi önünde toplanan öğrenciler AKP’nin ve Tayyip Erdoğan’ın üniversitelerde istenmediğini, üniversiteye yakışmadığını, onun istediği kindar ve dindar neslin bir parçası olmayacaklarını, törenin yapıldığı salonun Ankara Üniversitesini, üniversite gençliğini temsil etmediğini söyleyen öğrenciler basın açıklamasının ardından sorunsuz dağıldı.

Açılış törenine Erdoğan’ın davetli oluşunu eleştiren Eğitim Sen 5 No’lu Şube üyesi öğretim görevlileri bugün saat 10.00’da Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (SBF) Aziz Köklü salonunda alternatif bir açılış töreni tertip etti. Törene yakın zamanda tutuklu bulunan gazeteci ve yazarlar Müge Tuzcuoğlu, İrfan Aktar, Banu Güven ve İsmail Beşikçi de katıldı. Ayrıca çılış töreni öncesi Cebeci Yerleşkesi girişinde bir basın açıklaması da yapıldı.

Emek.org.tr

 

 

 

 

ankara-universitesi-erdogan-protestoları

ankara-universitesi-erdogan-protestoları-1

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar