Adrej Hunko Direnişteki THY İşçilerini Ziyaret Etti

Sol Parti’nin [Die Linke] Almanya Federal Parlamento üyesi ve aynı zamanda Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi olan Andrej Hunko ziyaret etti. Türkiye’nin Avrupa Birliği giriş tartışmalarında da görevli olan Hunko, uluslararası dayanışma çağrısı yaptı.

Havacılıkta yasaklanan grev hakları için 28 Mayıs günü eyleme giden THY işçilerinin işten çıkartılmasına yönelik tepkiler devam ediyor. Uluslararası konfederasyonlar, sendikalar ve sivil toplum örgütlerinden destek mesajları alan THY direnişçilerini bugün Sol Parti’nin [Die Linke] Almanya Federal Parlamento üyesi ve aynı zamanda Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi olan Andrej Hunko ziyaret etti. Türkiye’nin Avrupa Birliği giriş tartışmalarında da görevli olan Hunko, uluslararası dayanışma çağrısı yaptı.

‘Grev Hakkı ,Avrupa Birliği İnsan Kaynakları Komisyonunda da belgelendiği bir insan hakkıdır. Uzun süredir basından takip ediyorum direnişinizi. Dehşete düştüm. Çünkü Türkiye Hükümeti jet hızıyla yasa çıkardı ve bu tüm dünyayı olduğu gibi beni de dehşete düşürdü.’’ diyen Hunko sözlerine şöyle devam etti. ‘’ Diğer yandan beni dehşete düşüren başka bir nokta da THY yönetiminin sizi sms ile işten atmasıydı. Böyle bir şey dünyada henüz görülmedi. Dük Akşam Facebook’a sizlerin durumuyla ilgili kısa bir yazı yazdım. Yazıya çok yoğun reaksiyonlar gelmeye başladı. Yapılan haksızlığın dünyada ilk olduğunu söyleyen ve direnişinizi destekleyen bir çok mesaj alıyorum.”

Hava-iş sendikası yöneticileri ve işçilerle uzun süre sohbet eden Hunko, Almanya’ya geri döndüğünde THY işçilerinin durumu ile ilgili bir rapor hazırlayıp Alman Parlamentosuna sunacağını söyledi. THY işçilerinin grev hakkı için verdiği mücadelenin uluslararası bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Hunko, ‘’Bugün tüm dünyada grev hakkına dönük saldırılar var. Devam edin. Size çok güç,direnç ve süreklilik diliyorum. Yaşasın Uluslararası Sınıf Dayanışması! ‘’ dedi.

 

andrej-hunko-thy-ziyaret-05-07-2012-2

andrej-hunko-thy-ziyaret-05-07-2012-3

andrej-hunko-thy-ziyaret-05-07-2012

İlgini çekebilecek diğer içerikler