Anadolu Kültür Derneği yöneticileri ve Barış akademisyenlerine gözaltı

Bugün sabah saatlerinde,  Anadolu Kültür Derneği’nin yöneticileri ile akademisyenler Betül Tanbay ve Turgut Tahanlı’nın da aralarında olduğu 13 kişi gözaltına alındı. Polis olayın Gezi direnişi bağlantılı olduğu açıkladı. Bu sabah saatlerinde tutuklu bulunan Osman Kavala’nın başkanı olduğu Anadolu Kültür Derneği’ne,ayrıca Sivil Toplum Geliştirme derneği ve Açık Toplum Vakfı yönetiminden isimlere yönelik polis operasyonu yapıldı. Operasyon […]

Bugün sabah saatlerinde,  Anadolu Kültür Derneği’nin yöneticileri ile akademisyenler Betül Tanbay ve Turgut Tahanlı’nın da aralarında olduğu 13 kişi gözaltına alındı. Polis olayın Gezi direnişi bağlantılı olduğu açıkladı.

Bu sabah saatlerinde tutuklu bulunan Osman Kavala’nın başkanı olduğu Anadolu Kültür Derneği’ne,ayrıca Sivil Toplum Geliştirme derneği ve Açık Toplum Vakfı yönetiminden isimlere yönelik polis operasyonu yapıldı. Operasyon kapsamında “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriye imza attıkları için iktidarın hedefinde olan Barış Akademisyenleri ile dernek yöneticilerinin evleri basıldı.

Sendikaorg haberine göre gözaltına alınan isimler şunlardır. Gezi Direnişi’nde Tayyip Erdoğan ile görüşen heyetin de içinde olan Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyesi Prof. Betül Tanbay ve Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Turgut Tarhanlı ile Anadolu Kültür Derneği Başkanvekili Yiğit Ali Ekmekçi, Yönetim Kurulu üyeleri Asena Günal, Meltem Aslan Çelikkan, Ayşegül Güzel, Bora Sarı, Filiz Telek, Açık Toplum Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Ali Hakan Altınay, Sivil Toplum Geliştirme Derneği Yöneticisi Hande Özhabeş, Mi Minör oyunu yöneticilerinden Yusuf Cıvır ve yapımcı Çiğdem Mater gözaltına alındılar. Mater’in film çekimi için gittiği Antalya Kaş’ta gözaltına alındığı ve akşam saatlerinde İstanbul’a getirileceği bildiriliyor.

“Gezi’yi yayma ve yurt genelinde kaos yaratmayı amaçladığı…”

Emniyet tarafından öğle saatlerinde yayımlanan basın bilgi notunda “Osman Kavala’nın Gezi Parkı eylemlerini Türkiye geneline yaymak ve yurt genelinde kaos ve kargaşa ortamı meydana getirmeyi amaçladığı, Açık Toplum Vakfı ve Anadolu Kültür AŞ’yi kullanarak olayları finanse ve organize ettiği” iddia edildi.

Bilgi notunda soruşturma kapsamında adı geçen isimlerin DEPO adlı bir yerde gizli toplantılar düzenlediği, yurtdışından aktivizm eğiticileri ve profesyonel eylemciler getirdiği (duran adam, piyano çalan adam, kırmızılı kadın vb.), yeni medya faaliyetleri oluşturarak Gezi benzeri olayların kendi medyaları üzerinden gündem oluşturulmasını amaçladığı, biber gazının kullanımının yasaklanması için çalışmalar yapıldığı iddiaları yer aldı.

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar