AKP zulmüne başkaldırı Gezi’den başladı

Taksim Gezi Parkı’nın yok edilerek yerine AVM(Alışveriş Merkezi) yapılmasına tepki göstererek 4 gündür direnişte olan İstanbul halkına polisin saldırganlığı artarak sürüyor. Direnişçiler taş, soda ve molotof kokteylleriyle cevap veriyor. Dün sabaha karşı şafak operasyonu ile Gezi Parkı’nı eylemkente çeviren her kesimden yurttaşa saldırı ile başlayan olaylar tırmanarak sürüyor. Yaklaşık 19 saattir Taksim ve çevresi abluka […]

Taksim Gezi Parkı’nın yok edilerek yerine AVM(Alışveriş Merkezi) yapılmasına tepki göstererek 4 gündür direnişte olan İstanbul halkına polisin saldırganlığı artarak sürüyor. Direnişçiler taş, soda ve molotof kokteylleriyle cevap veriyor.

Dün sabaha karşı şafak operasyonu ile Gezi Parkı’nı eylemkente çeviren her kesimden yurttaşa saldırı ile başlayan olaylar tırmanarak sürüyor.

Yaklaşık 19 saattir Taksim ve çevresi abluka altında. Polisin gözü dönmüş saldırıları sonucunda 350’ye yakın yaralı ve bir de ölü var. Yaralılar civardaki hastanelerde tedavi altına alınırken, yaralıların 40’tan fazlasının durumunun ağır.Kerem Can Karakaş isimli yurttaşında saldırılar sonucu yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

00.53 itibariyle eylemciler Taksim Meydanı’na alınmıyor. İstiklal Caddesi, Elmadağ, Harbiye, Osmanbey, Sıraselviler’de yüz binlerce kişi toplandı. Polis 15 dakikada 5 kez tazyikli su, plastik mermi, gerçek mermi ve biber gazları ile müdahale ediyor.

Adeta öldürmek için hedef alarak doğayı, yaşamı, kenti, özgürlükleri ve demokrasiyi savunanlara yönelik 19 saattir süren saldırıyı protesto etmek için Lüleburgaz’dan Erzincan’a kadar ülkenin pek çok yerine sokağa çıkıldı. Ankara ve İzmir’de de kolluk güçleri eylemcilere sert müdahale etti. Ankara’da Aylin isminde 25 yaşındaki bir kadın panzer tarafından ezilerek yaşamını yitirdiği belirtiliyor.
Polis an itibariyle işaret fişeği ile kalabalığın toplandığı yerleri tespit edip saldırının şiddetini arttırıyor. Direniş dört bir yanda sürüyor.

Ayrıca Kurtuluş, Bakırköy ve Şişli’de halkın sokaklara tencere-tavalar ile çıktığı ve Kadıköy’de de eylemlerin sürdüğü belirtiliyor.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar