AKP mitingine yandaş medya 1 milyon, akademisyenler 295 bin kişi katıldı dedi

AKP mitingine medya tarafından “1 milyon kişi katıldı” haberlerinin ardından Boğaziçi Üniversitesi’nden akademisyenler Kazlıçeşme’deki mitinge en fazla 295.000 kişinin katılmış olabileceğini açıkladı. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden Doç. Dr. Taylan Cemgil, Fizik Bölümü’nden daha önce CERN deneylerine de katılan Doç. Dr. Erkcan Özcan, Siyaset Bilimi’nden Doç. Dr. Koray Çalışkan AKP’nin bugün Kazlıçeşme’de düzenlediği mitingde kaç kişi […]

AKP mitingine medya tarafından “1 milyon kişi katıldı” haberlerinin ardından Boğaziçi Üniversitesi’nden akademisyenler Kazlıçeşme’deki mitinge en fazla 295.000 kişinin katılmış olabileceğini açıkladı.

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden Doç. Dr. Taylan Cemgil, Fizik Bölümü’nden daha önce CERN deneylerine de katılan Doç. Dr. Erkcan Özcan, Siyaset Bilimi’nden Doç. Dr. Koray Çalışkan AKP’nin bugün Kazlıçeşme’de düzenlediği mitingde kaç kişi olduğunu hesapladı.

Nasıl hesapladılar?

Akademisyenler, nasıl bir hesaplama yöntemine başvurduğunu ve vardıkları sonucu şöyle anlatıyor: ‘Kazlıçeşme’de miting alanın bulunduğu arazi 17 hektar, yani 170 bin metrekare. Mitingin hava fotograflarının incelenmesini takiben alana kalabalığı yerleştirdiğimizde miting kalabalığının yaklaşık 125 bin metrekareye yayıldığını söyleyebiliriz. Bu hesaba dev platform ve güvenlik bölümü olarak ayrılmış alanlar dahildir ve o alanlarda miting gerçekleştiği varsayılmıştır. Mitinglere kaç kişinin katıldığı bilim dünyasında 1960’lardan beri Kalabalık Yoğunluğu Belirlenmesi yöntemiyle hesaplanmaktadır. Literatürde normal kalabalıklar için iki metrekarede 1 kişi, yoğun kalabalıklar için metrekarede iki kişi, çok yoğun kalabalıklar için metrekareye dört kişi ortalaması kabul görmüştür.

Maksimum 500 bin kişi katılabilir

Yukarıdaki alan hesabına göre Kazlıçeşme miting alanına çok yoğun kalabalık olarak maksimum yaklaşık 500.000 kişi katılabilir. Miting alanı hava fotografı analizimizde miting alanının 60 bin metrekaresinin aşırı yoğun, 15 bin metrekaresinin yoğun ve geri kalanın ise düşük yoğunluklu kalabalığa sahip olduğu görülmüştür. Dolayısıyla AKP Mitigine en fazla 295.000 kişinin katıldığını söylemek isabetli olacaktır.”

Radikal’den yararlanılmıştır.

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar