AKP-MHP Oylarıyla Savaş Tezkeresi Meclisten Geçti

Akçakale’ye dün Suriye tarafından düşen top mermisi sonucu 5 kişi yaşamını yitirmiş, 10 kişi de yaralanmıştı. Bugün TBMM’de muhaliflerin tüm tepkilerine rağmen kapalı oturum ile görüşülen ‘TSK’nın yabancı ülkelere gönderilmesi için bir yıl yetki veren tezkere’ AKP ve MHP oylarıyla meclisten geçti.

Akçakale’ye dün Suriye tarafından düşen top mermisi sonucu 5 kişi yaşamını yitirmiş, 10 kişi de yaralanmıştı. AKP iktidarı düşen top mermisini saldırı olarak nitelemiş ve Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklama ile sınır ötesine top atışına başlamıştı. Bugün TBMM’de muhaliflerin tüm tepkilerine rağmen kapalı oturum ile görüşülen ‘TSK’nın yabancı ülkelere gönderilmesi için bir yıl yetki veren tezkere’ AKP ve MHP oylarıyla meclisten geçti.

Suriye’den kaza ve özür açıklaması
Suriye Enformasyon Bakanlığı, Akçakale’ye düşen top mermisi nedeniyle hayatını kaybedenlerin yakınları ve Türkiye’ye başsağlığı diledi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı. Şam yönetiminin tüm kaza ve özür açıklamalarına kulak tıkayarak Suriye’yi kesin bir tavırla eleştiren hükümet, bugünde TSK’nın bir ‘TSK’nın yabancı ülkelere gönderilmesi için bir yıl yetki veren tezkere’yi’ meclisten geçirdi.

CHP ve BDP’den hayır oyu
CHP ve BDP, TSK’nın yabancı ülkelere gönderilmesi için bir yıl yetki veren tezkereyi kabul etmeyerek, hayır oyu kullandı. Meclis’te tezkerenin görüşüldüğü sırada sert tartışmalar yaşandı. CHP-BDP’nin hayır oyu kullanmasına rağmen AKP -MHP’nin oy çoğunluğu olması nedeniyle 360 kabul, 129 ret oyuyla tezkere onaylandı.

MHP’den savaş çığırtkanlığına destek
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli , Genel Kurul’a gelirken yaptığı açıklamada “MHP’nin kararı çok net. Her şeyde milli menfaatleri gözönüne alarak hareket eder. Hiçbir çevrenin tesiri altında kalmaz. Türk devletinin elini güçlü kılmak için tezkere konusunda hükümete yetki verme taraftarıyız” diye konuştu.

Yabancı ülkelerden savaşa kırmızı ışık
NATO ve ABD, Türkiye’ye destek mesajı verirken diğer tarafından askeri çatışma beklentisi içinde olmadığını belirtti. İngiltere, Türkiye’nin tepkisinin anlaşılır olduğunu ama gerilimin tırmanmaması gerektiğini açıkladı. Rusya ise Şam yönetiminden olaya ilişkin gelen ‘kaza ve özür’ açıklamasının önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin dört bir yandan ‘savaş karşıtı’ eylem çağrısı
Aralarında HDK, ÖDP, TKP, Sosyalist Yeniden Kuruluş ve Halkevlerinin de bulunduğu bir çok siyasi parti ve dernek Suriye üzerinden hızlandırılan savaş politikalarını protesto etmek için bugün 19:00’da Taksim Meydanı’nda bir araya gelecek. Ankara’da KESK Ankara Şubeler Platformu, TTB, HDK, ÖDP, TKP, Halkevleri’nin çağrısıyla Meclisten geçen savaş tezkeresine karşı 18:00’da YKM önünde toplanılarak Başbakanlığa yürünecek. İzmir’de demokratik kurum ve siyasi partilerin çağrısıyla Konak’ta bulunan AKP il binası önünde eylem gerçekleştirilecek. Mersinde ise taş bina önünde 17:30’da basın açıklaması yapılacak.

İşçiyiz, emekçiyiz ve bu savaş bizim değil!
Ortadoğu coğrafyası, emperyalistlerin savaş yıkıcılığına uğratılarak halklara zulüm yaşatılmaktadır. Orta-Doğu savaşlarından anlaşıldı ki; savaş halklar üzerinde baskı ve sömürünün artırılması, emekçilerin yokluk ve yoksulluklara gömülmesidir. Emekçiler açısından gözyaşı, kan ve can kayıpları demektir. Suriye halkları bizim düşmanımız değildir ve olamaz da… Biz emekçilerin Suriye ile girilecek bir savaştan çıkarımız yoktur ve olamaz da. Ülkemiz bu emperyalist oyunlara alet edilerek Suriye’de savaşa sokulmak istenmektedir. Biz emekçiler bu savaş tezgahlarına düşmeyeceğiz.

Tezkere şöyle:
“Suriye’de devam etmekte olan krizin bölgesel istikrar ve güvenliğe olduğu kadar, ulusal güvenliğimize menfi etkisi giderek artan şekilde görülmektedir. Suriye Arap Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetlerince yürütülen askeri harekatlar kapsamında, 20 Eylül 2012 tarihinden itibaren ülkemiz topraklarına da saldırgan eylemler yönelmiş ve müteaddit uyarılarımıza ve diplomatik girişimlerimize rağmen bu eylemler devam etmiştir. Ülkemiz topraklarına yönelik söz konusu saldırgan eylemler silahlı saldın eşiğindedir. Bu durum, ulusal güvenliğimize ciddi tehdit ve riskler oluşturan bir aşamaya ulaşmıştır. Bu itibarla, ülkemize yönelebilecek ilave risk ve tehditlere karşı zamanında ve süratle hareket etmek ve gerekli tedbirleri almak ihtiyacı hasıl olmuştur. Bu çerçevede, hudut, şümul, miktar ve zamanı Hükümetçe takdir ve tespit edilmek kaydıyla, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi ile bununla ilgili gerekli düzenlemelerin Hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için bir yıl süreyle izin verilmesini Anayasanın 92. maddesi uyarınca arz ederim.”

Emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar