AKP iktidarından Kıdem Tazminatı hakkına yeni saldırı planı

Krizin yükü emekçilere ödetiliyor! Zam yağmurundan sonra vergi artışları kapıda… Yerel seçimlerden hemen sonra AKP iktidarı tarafından gündeme koyulan ve sermaye örgütlerinin destek verdiği emek karşıtı ekonomik reformlara, işçi sendikalarından ve meslek örgütlerinden tepkiler geldi. Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), açıklanan reformlar ve hedeflerin başarısı için her türlü desteği vermeye devam edeceklerini duyurdu. […]

Krizin yükü emekçilere ödetiliyor! Zam yağmurundan sonra vergi artışları kapıda…

Yerel seçimlerden hemen sonra AKP iktidarı tarafından gündeme koyulan ve sermaye örgütlerinin destek verdiği emek karşıtı ekonomik reformlara, işçi sendikalarından ve meslek örgütlerinden tepkiler geldi.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), açıklanan reformlar ve hedeflerin başarısı için her türlü desteği vermeye devam edeceklerini duyurdu.

Hiç vazgeçmiyorlar… 80 yıldır uygulanan kıdem tazminatı hakkı, bir kez daha hedefe alındı. Patronlar ve AKP kıdem tazminatını gasp etmek amacıyla bir reform planı daha yaptı. Sendikalar ise kıdem tazminatı hakkına yönelik saldırı planına karşı çıkarak AKP yi ve patronları uyardı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019″u açıkladı. Emekçilere vergi artışı, zorunlu bireysel emeklilik dayatmasının sürdürülmesi ve Kıdem Tazminatı Fonu düzenlemesiyle bu hakkın kaldırılması hedefleniyor.

Yerel seçimlerde aldıkları yenilgiyi ve büyükşehir belediyelerini kaybettiklerini sanki olmamış gibi gösteren ve hatta zaferle çıktıklarını ima eden Albayrak “Adeta demokrasi şöleni olarak başarılı bir şekilde çıktı. Cumhur İttifakı vatandaşlarımızdan güçlü bir güvenoyu almıştır.” dedi.

Sendikaların görüşlerini bile almadan “paydaşların katılımıyla reformu hayata geçirme” hayali kuran Albayrak açıklamalarında şunları ifade etti:

“KIDEM TAZMİNATI REFORMUNU HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

“Emeklilik sisteminin reforme edilmesi en önemli yapısal reformlardan biri. Daha sürdürülebilir emeklilik sistemi vatandaşa fayda sağlayacak. Tamamlayıcı emeklilik sistemiyle tasarruflar artırılarak dış müdahalelere karşı ekonomi güçlü hale gelecek. BES ve Kıdem tazminatının yapılandırılması tüm paydaşların katılımıyla kıdem tazminatı reformunu hayata geçireceğiz. Kıdem tazminatı fonu ile BES’in entegrasyonu planlanıyor. Yeni yapıyla birlikte 5 yılda sistemde biriken fonların milli gelirin yüzde 10’unun üstüne çıkacağını öngörüyoruz”

Yani kıdem tazminatı fonu ile işçi birikimi ve BES birikimleri sermayenin emrine verilecek!

Emekçilere yeni vergiler için “Vergi dönüşümü reformu”

Sermayeye vergi azaltma yolları da bulan AKP iktidarı, işçi ve emekçilere yeni vergi yükleri getireceğini açıkladı.

Albayrak “Detaylarını bu yıl içinde sunumla ortaya koyacağımız bu çalışma sürüyor. İstisna ve muafiyetler azaltılacak. Kurumlar vergisini kademeli düşürüp daha adaletli noktaya taşıyacağız. Dolaylı vergileri azaltıp dolaysız vergileri artırarak verginin tabana yayılmasını sağlayacağız. Beyanname yaygınlaştırılacak, gelire göre artan oranlarda vergilendirme planlanıyor. Mükellef dostu bir vergi sistemiyle tüm süreçlerin başarını artıracağız. Mükellef memnuniyetini sürekli ölçeceğiz.” Dedi.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar