“Gazze’de soykırım riski varmış!”

Birleşmiş Milletler Adalet Divanı, mahkemesinde, “Soykırım riski var” denildi, ancak Gazze’de ateş kes ve İsrail’in geri çekilerek saldırıların durdurulması yönünde karar da alınamadı.

Mahkeme yaşamsal öneme sahip olan; Gazze’de ateşkes sağlanması ve İsrail’in geri çekilerek saldırıların durdurulması yönünde karar alınamadı.

Birleşmiş Milletler Adalet Divanı, Gazze-Filistin soykırım davası kararını açıklandı. Soykırım kararı çıkmadı, ancak soykırım riskine dikkat çekti.

Mahkeme savaşın önlenmesi ve operasyonların sona ermesi ve İsrail’in geri çekilerek ateşkes ile suç işlemesinin önlenmesi temelindeki Güney Afrika talebine yönelik karar almadı.

Adalet divanı, Güney Afrika hükümetinin soykırım katliamlarına yönelik iddialarının bir kısmını kabul edilebilir buldu. İsrail’in uluslararası sözleşmeleri ihlal ettiğini, yardım engellenmesi ve hastalıklara yol açtığı, Gazze halkının katliam riskiyle karşı karşıya kaldığı, bunun engellenmesi gerektiğini belirledi.

Güvenlik konseyine de bildirimde bulunma kararı alınarak Gazze’de yaşananların önlenmesini dolaylı da olsa talep ederek “Filistin halkı korunması gereken halk “olduğunu belirtmektedir.

Kararda; Filistinlileri yaşamsal maddelere erişimleri engellenmiştir ve bu olanaktan yoksun oldukları ifade edilmiştir. Doğumlar sağlıklı yapılamadığı tespiti yapılarak, Mahkeme acil bir durum yaşandığına dikkat çekmiştir. İsrail’in beyanını de değerlendiren mahkeme, İsrail yanıtlarını göz önüne alarak sorunların değerlendirileceği sözüne dikkat çekmiştir.

Mahkeme, Güney Afrika devleti tarafından ileri sürülen taleplerin bir kısım ihtiyati tedbirleri de kabul etmiştir. Ve mahkemenin de öne süreceği talepler olabilir kararına varmıştır.

Mahkeme uluslararası Soykırım sözleşmesine dayanarak, İsrail’in Filistinlilere yönelik öldürme ve yaşam tehdidi oluşturma tavrını eleştirmiştir.

İsrail soykırım riskine karşı önlemler almalı ve insani yardımın yerlerine ulaştırılmasını sağlaması gerektiği kararına vardı.

İsrail’den bir ay sonra rapor istendi. Ve ihtiyati tedbirlerin alınması gerektiğini karar altına almıştır.

Karara rağmen İsrail’in soykırım tavrı engellenmemiş, İsrail’in katliamları durdurma kararı alınmamıştır.

Emek.org.tr

 

 

 

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar