Açlık ve Yoksulluk emekçileri bunaltıyor: Açlık sınırı 2008 liraya çıktı!

Türk-İş’in yaptığı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının sonuçları açıklandı. Açlık sınırı 2 bin 8 TL, yoksulluk sınırı 6.542,88 TL oldu. Asgari ücretin, enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında eridiği görüldü. Ocak ayında mutfak enflasyonu aylık bazda yüzde 3,48, 12 ayda yüzde 24,34 olarak gerçekleşti. Ocak ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması […]

Türk-İş’in yaptığı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının sonuçları açıklandı. Açlık sınırı 2 bin 8 TL, yoksulluk sınırı 6.542,88 TL oldu.

Asgari ücretin, enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında eridiği görüldü. Ocak ayında mutfak enflasyonu aylık bazda yüzde 3,48, 12 ayda yüzde 24,34 olarak gerçekleşti.

Ocak ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı olan açlık sınırı 2 bin 8 TL’ye yükseldi.

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı (yoksulluk sınırı) 6.542,88 TL oldu.

ASGARİ ÜCRET 2020, AÇLIK SINIRI 2008…

AKP tarafından 2019 yılı asgari ücreti 2020 lira olarak açıklanırken, bu rakam büyük “müjde” olarak duyurulmuştu. Yüksek enflasyon rakamları daha ilk ayda asgari ücrete yapılan zammı neredeyse sıfırlarken, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2008 liraya çıktı.

Türkiye’de binlerce işçi asgari ücretin de altında maaşla çalışmaya zorlanırken, Şubat ayında açlık sınırının asgari ücretin üstüne çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor.

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler