ABD’de 30 bin tutsağın açlık grevi 15. gününde

ABD-Kaliforniya’da 8 Temmuz Pazartesi günü 30 bin tutsağın cezaevi sistemi uygulamalarına ve zorunlu çalışmaya karşı başlattığı açlık grevi 15. gününde. Emperyalist ABD’de cezaevlerinin durumu oldukça kötü. Yaklaşık 3 binden fazla tutsak (20 yıldan uzun bir süredir) hiç kimseyle görüştürülmeden penceresi olmayan tecrit hücrelerinde tutuluyor. Mahkûmlar, gardiyanlar ve yönetimin kitlesel cezalarına ve işkencelerine maruz kaldığı gibi […]

ABD-Kaliforniya’da 8 Temmuz Pazartesi günü 30 bin tutsağın cezaevi sistemi uygulamalarına ve zorunlu çalışmaya karşı başlattığı açlık grevi 15. gününde.

Emperyalist ABD’de cezaevlerinin durumu oldukça kötü. Yaklaşık 3 binden fazla tutsak (20 yıldan uzun bir süredir) hiç kimseyle görüştürülmeden penceresi olmayan tecrit hücrelerinde tutuluyor. Mahkûmlar, gardiyanlar ve yönetimin kitlesel cezalarına ve işkencelerine maruz kaldığı gibi sürekli olarak keyfi uygulamalarla karşılaşıyor. Mahkûmlara yeterli besinin verilmemesi, zorunlu çalışma ve saat başına 0.30 ABD doları gibi düşük bir ücretin ödenmesi kitlesel açlık grevinin temelini oluşturuyor.

Kölelik sistemini andıran cezaevlerinde 2011 yılında Kaliforniya’daki tutsaklar kitlesel üç açlık grevi gerçekleştirmişti. Açlık grevlerinin ardından bazı talepleri kabul edeceklerini belirten egemenler, zaman içerisinde bu değişiklikleri uygulamayarak koşulları daha da kötüleştirdi.

ABD tarihinin en kitlesel açlık grevini yapan tutsakların beş temel talebi şöyle:

  • Toplu cezalandırmaya ve yönetimin keyfi uygulamalarına son verilmesi,
  • Bilgi Toplama (Debriefing) politikasının kaldırılması ve aktif/pasif çete statüsü kriterinin değiştirilmesi,
  • ABD Güvenlik ve Suistimal Komisyonu’nun, 2006’daki ABD cezaevlerindeki uzun süreli tecrit cezasına son vermeye yönelik önerilerinin uygulanması,
  • Yeterli ve besleyici yiyecenlerin sağlanması,
  • SHU*1’da yaşayanlar için yapıcı programların ve ayrıcalıkların sağlanması ve geliştirilmesi. (Spor salonu, kütüphane ve eğlence gibi sosyal etkinliklerin yaratılması ve erişimin arttırılması)

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar