8 MART’TA THY DİRENİŞİNDEN KADINLAR DAYANIŞMAYA ÇAĞIRIYOR

278 gündür Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Geliş bölümünde, anti-demokratik grev yasağını kabul etmedikleri için işten çıkartılan 305 işçinin direnişi sürüyor. Hava-İş Sendikası üyesi THY işçileri, tüm işçi ve emekçileri 8 Mart’ta THY işçileriyle dayanışmaya çağırıyor.

thy-8-mart

278 gündür Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Geliş bölümünde, anti-demokratik grev yasağını kabul etmedikleri için işten çıkartılan 305 işçinin direnişi sürüyor. Hava-İş Sendikası üyesi THY işçileri, tüm işçi ve emekçileri 8 Mart’ta THY işçileriyle dayanışmaya çağırıyor.

Hava-İş Sendikası’nın çağrısı şöyle:

Anti-demokratik grev yasağına karşı çıktıkları için haksızca işlerine son verilen THY işçisi kadınlar 276 gündür direniyor. ‘2 gün direnemezler, dayanamazlar’ denilerek yalnızca güzellikleri ile ön plana çıkarılan kadın emekçiler direnişin en ön safında mücadeleyi göğüslüyorlar. 

‘Grevsiz toplu sözleşme, toplu sözleşmesiz sendika olmaz’ diyen THY işçileri, tıpkı 1857 yılının 8 Mart’ında New York’lu kadın işçiler gibi direnişin yolunu işaret ediyorlar. Eşit işe eşit ücret, sekiz saatlik iş günü talebiyle greve giderek çalıştıkları fabrikayı işgal eden kadınlardan 128’i, polisin müdahalesi sonucu çıkan yangında yaşamını yitirdi. 

Bundan 156 yıl önce insanca çalışma koşulları talebiyle başlayan bu direniş, bugün için de hala anlamlı ve geçerlidir. Sendikalar üzerindeki baskının arttığı, güvencesiz ve esnek çalışmanın yaygınlaştığı ve her gün en az 4 kadının öldürüldüğü bir süreci yaşamaktayız. Kadın emeğine, kimliğine ve bedenine dönük saldırılar yoğun olarak sürmekte, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve sosyal adaletsizlik de gittikçe derinleşmektedir. 

Demokrasi, özgürlük, eşitlik ve adaletin kırpılarak yok edilmeye çalışıldığı bu zaman dilimde, THY işçisi kadınlar haklarına ve geleceğine sahip çıkıyor. Cinsiyet ayrımcılığı ile havacılık sektöründe sıkça karşılaşan kadınlar; mobbinge, tacize ve baskıya maruz kalıyor. Erkek yolcularca sözlü ya da fiziksel tacize maruz kalmak, tacize uğradığında şikayet mektupları ile tehdit edilmek; mevsimsel hızlı değişiklikler ve yoğun iş stresine bağlı regl dönemi düzensizlikleri; maruz kalınan kozmik radyasyon sonucu kanser riskinin artması; yüksek basıncın yol açtığı rahim sarkıklığı yüzünden gebe kalamamak ya da düşük yapmak bunlardan yalnızca bir kaçı.

THY A.O’nun reklam yüzü olmuş kabin ekiplerinin güler yüzünün perde arkasında kural dışı çalışma, taciz, mobbing ve cinsiyetçi tutum var. Çalışma şartlarındaki onca sıkıntıya rağmen özveri ile çalışarak ‘Dünyayı taşıyan kadınlar’ demokratik ve yasal haklarını kullandıkları 29 Mayıs günü işten çıkarıldı. İşçiler işe dönüş mücadelesini Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Geliş Terminali’nde kararlılıkla sürdürüyor.

Biz biliyoruz ki, sınıftan taraf olmuş tüm unsurlara diz çöktürmek isteyen zihniyete karşı dün Zonguldak’ta, Novamed’de, Tekel’de işçi sınıfı öykülerinin sürükleyicisi olan kadın işçiler, bugün de THY’de direnişin öncüleri olmaya, direnişi sürdürmeye devam edecekler.

Şimdi, gün THY işçilerinin yükselttiği sese ses katma günü. İşten çıkarmalara, emeğin ve bedenin sömürülmesine, tacize, mobbinge, namus ve intihar kisvesi altında işleyen kadın cinayetlerine son vermek için herkesi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde havayolu çalışanı kadınlarla dayanışmaya davet ediyoruz.

Yer: Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Geliş Terminali
Saat: 12.00 ile 14.00 arası

HAVA-İŞ GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

Emek.org.tr

thy-8-mart-afis

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar