71. Hafta F Oturması: Hasta tutsak Hakan Gölünç’e özgürlük

71. F oturması eyleminde insan hakları savunucuları Taksim Galatasaray Lisesi önünde buluştu,  hasta tutsak Hakan Gölünç’e özgürlük talep etti. Bu haftaki açıklamanın ana konusu çocuk cezaevleri ve hasta mahpus Hakan Gölüç’ün sağlık durumuydu. 2002 yılında tutuklanan ve hala Metris Cezaevinde bulunan Hakan Gölünç, beynindeki timör nedeniyle bir gözü görmüyor. Gölünç, günde yaklaşık 20 ilaç kullanıyor. […]

71. F oturması eyleminde insan hakları savunucuları Taksim Galatasaray Lisesi önünde buluştu,  hasta tutsak Hakan Gölünç’e özgürlük talep etti. Bu haftaki açıklamanın ana konusu çocuk cezaevleri ve hasta mahpus Hakan Gölüç’ün sağlık durumuydu.

2002 yılında tutuklanan ve hala Metris Cezaevinde bulunan Hakan Gölünç, beynindeki timör nedeniyle bir gözü görmüyor. Gölünç, günde yaklaşık 20 ilaç kullanıyor.

İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu adına açıklamayı Mine Nazari okudu. Hapishanelerde yaşanan sorunların ve tecrit politikalarının arttığı belirten Nazari şunları söyledi: “Devlet 2000 sonrası ‘Hayata Dönüş’ diyerek yüzlerce hapishaneye operasyon düzenlemiş ve F tipi ‘hücre tipi’ hapishaneleri hayatımıza sokmuştur. O gün ‘mahpusların can güvenliğini’ düşünerek yaptıklarını savunan yetkililer, bugün de 8-16 yaş arası çocuk mahpusları ‘korumak’ adına hücre tipi hapishanelere ‘tek kişilik hücrelere’ taşımaya çalışıyorlar.”

Eylemde ayrıca Hakan Gölünç’ün mektubu okundu.

Foto: Ömür Eğribel

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar