6-7 Eylül 1955 olayları unutulmadı

İstanbul-Kurtuluş semt meydanında bir grup yurttaşımız  “6- 7 Eylül’ü Unutmadık, Unutturmayacağız”  ana temasıyla “unutturmama eylemi” düzenledi.  Akşam saatlerinde gerçekleştirilen eylemi, semt meydanındaki yurttaşlar ilgiyle izledi. 6-7 Eylül 1955 tarihinde İstanbul ve İzmir’de, o dönem iş başında olan Menderes hükümetinin ve şovenist-milliyetçi çevrelerin körüklemeleriyle tezgahlanan olaylar yaşanmıştı. Rum kökenden yurttaşlar başta olmak üzere Ermeni ve Yahudi […]

İstanbul-Kurtuluş semt meydanında bir grup yurttaşımız  “6- 7 Eylül’ü Unutmadık, Unutturmayacağız”  ana temasıyla “unutturmama eylemi” düzenledi.  Akşam saatlerinde gerçekleştirilen eylemi, semt meydanındaki yurttaşlar ilgiyle izledi.

6-7 Eylül 1955 tarihinde İstanbul ve İzmir’de, o dönem iş başında olan Menderes hükümetinin ve şovenist-milliyetçi çevrelerin körüklemeleriyle tezgahlanan olaylar yaşanmıştı. Rum kökenden yurttaşlar başta olmak üzere Ermeni ve Yahudi kökenli yurttaşlar bu saldırılarda zararlar gördüler. Evler, iş yerleri, okullar, mezarlıklar ve inanç merkezleri saldırıya uğradı ve yakılıp yıkıldı. Saldırıya uğrayan yurttaşlardan ölenler ve yaralananlar, taciz edilen ve tecavüze uğrayan kadınlar oldu.
6-7-eylul-1955Olayların ardından ilan edilen sıkıyönetim sonucu saldırılar durduruldu. Yargılama olayı kapatıldıysa da daha sonra Yassıada duruşmalarında Başbakan Menderes ve bazı hükümet üyeleri ve idareciler sorumlu görülerek cezalandırıldı.

Bu olaylardan etkilenen birçok yurttaşımız ülkeyi terk ederek Yunanistan’a, Avrupa’ya ve Ortadoğu ülkelerine göç etmiştir.

Kıbrıs sorunu temelinde Yunanistan’a karşı milliyetçilikle kışkırtılan Türkiye halkı oyuna gelerek ve bu saldırıya alet edilerek tarihe kara bir leke düştü. Elbette bunun sorumlusu ve sebebi Türk milliyetçiliği ve burjuva gericiliğidir.

Türkiye halkları bu tarihsel travmayı yaratan ve halklar arası düşmanlığı arttıran olayla yüzleşerek, toplumsal tarih bilincini bu insanlık suçundan arıdırmalıdır.

Bu anlamda Haklarımız arasında barış ve kardeşliğe hizmet eden, İstanbul-Tatavla (Kurtuluş) meydanındaki unutturmama ve milliyetçiliği protesto içerikli eylemi olumlu görüyor ve destekliyoruz.  06.09.2013

 

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar