405 HAFTADIR AYNI MEYDANDA

Cumartesi anneleri Galatasaray Meydanı’nda gözaltında kaybedilen evlatlarını ve faillerini aramaya devam ediyor. Bugün 405. kez bir araya gelen anneler, adalet talebini yineledi.

Cumartesi Anneleri 405. hafta

‘Seni o ıslak, soğuk çukurlarda bırakmayacağız!’

Cumartesi anneleri Galatasaray Meydanı’nda gözaltında kaybedilen evlatlarını ve faillerini aramaya devam ediyor. Bugün 405. kez bir araya gelen anneler, adalet talebini yineledi.

Kiminin evladı 20 yıl, kiminin ki de 15 yıl önce gözaltında kaybedilmiş. Aradan geçen onca yıla rağmen, aynı meydanda, aynı taşın üstünde, aynı gözyaşı ve acıyla ‘failler bulunsun, sorumlular yargılansın’ istiyorlar.

Bu hafta ‘cumartesi oturması’ 24 Aralık 1994 tarihinde polislerce gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamayan İsmail Bahçeci için yapıldı. Marmara Basın Yayın Bölümü son sınıf öğrencisiyken gözaltına alınan Bahçeci’nin çizdiği karikatürler de gösterildi.

‘MEHMET AĞAR BAŞ KATİL’

İsmail Bahçeci’nin kardeşi, Umut Bahçeci abisinin kazağıyla oradaydı ve ’18 yıldır İsmail’i arıyoruz’ dedi.  O dönemin hükümet yetkililerini ve AKP hükümetini eleştiren Umut Bahçeci şunları söyledi: ‘Kendi ülkesinde yaşarken kaybedilen, faili meçhul cinayetlerde kurban edilen, bize bu acıyı çektiren o dönemin yetkililerini kınıyorum. Şu andaki mevcut hükümeti de kınıyorum çünkü o dönemin baş insanı Mehmet Ağar, Aydın Cezaevinde yatıyor. Onun hemen altında çalışan Ayhan Çarkın da şu anda cezaevinde. Emniyet ifadelerinde ‘faili meçhul cinayetlerin tamamını biz öldürdük, üç tane teşkilat var biri kaçırıyor biri öldürüyor biri gömüyor’ dedi. 3 teşkilattan bahsetti bunların hepsi de gerçektir arkadaşlar. Bugünkü hükümet, Erdoğan bildiğiniz gibi yasa çıkarabiliyor, anayasayı değiştirebiliyor, %52’lik bir potansiyele sahip olduğu için meclise ne götürüyorsa onaylanıyor. Biz şunu diyoruz, eğer biraz insanlığınız varsa, eşitliği,özgürlüğü ve adaleti savunuyorsan, bu faili meçhul cinayetlerin tamamını çözmen gerekiyor zaten bu insanların tamamı senin elinde. Farklı davalar nedeniyle yatsalar bile şu anda elindeler. Sen bu insanları yargı önüne çıkarıp, ‘İsmail’e ne oldu? Faili meçhul cinayetlerde ölen insanlara ne oldu? diye sorabilirsin. %80’ini zaten Ağar biliyor. Baş katil zaten o.’

‘İNSAN BİR KEZ ÖLÜYOR; BİZ BİN KEZ’

Umut Bahçeci aradan geçen 18 yılın umutlarını tükettiğini ifade etti. Ortada var olan gerçeğin takipçisi oldukları için 405 haftadır Galatasaray’da olduklarını söyleyen Bahçeci, ‘Ben abime ne oldu,akibeti nedir bilmek istiyorum. Bu mudur adalet? İsmail Bahçeci eğer yaşamış olsaydı, karikatürist olacaktı, yazar olacaktı. Ama ne yazık ki elinden aldılar hayatın. Yaşadığına artık inanmıyorum. 18 yıldır bir insan mutlaka çıkıp gelirdi, ailesine ya da arkadaşlarına mutlaka ulaşırdı. Her gün geçtikçe biz biraz daha ölüyor, insan bir kez ölüyor biz bin kez ölüyoruz’ dedi. İsmail Bahçeci’nin gözaltında kaybedilişine karşı çıkanlara seslenen kardeşi, 24 Aralık tarihine dek 3 günde bir evlerinin resmi polislerce basıldığını ancak 24 Aralık’tan sonra tek bir polisin kapılarını çalmadığını söyledi.

Bahçeci’nin arkadaşlarından biri, İsmail Bahçeci’nin kaleme aldığı şiiri okudu.

Niye soğuk olur geceleri ana?
Niye kalkarsın yatağından,
Ve gelip odama niye örtersin üstüme
Belime dek açılmış yorganı
Ve niye öpüp alnımdan
Dönüverirsin kendi dünyana,kendi dünyana
Kendin için karanlık, umutsuz
Oysa bana yöneldiğinde bir güneş gibi parlak
Beni yüceltmek için tırmandığım basamakları aydınlatan
Ah ana
Niye yüklenirsin bana?
Sevecenliğinle ezersin beni
Borçlu kılarsın beni kendine
Bu yüzden kaçarım sürekli
Beni bırakmazsın yine de
Ama bir gün, bir gün koptuğumda senden
Tökezlerim, düşerim iri çakalların arasına
Yaralarla dolar vücudum
Ve işte o an kan dolu gözlerim
Ağlamaklı tarar ufku
Seni bulmak umuduyla

Foto: Ömür Eğribel

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar