“Onlar kölelik gömleğini kabul etmediği için tutsak edildi”… 3.Hava limanı İşçileriyle Dayanışma Platformu, Kadıköy Caferağa Spor Salonu’nda dayanışma etkinliği düzenledi. Tutuklanan 3. hava limanı işçileri için Caferağa Spor Salonu’nda düzenlenen dayanışma gecesi, iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçiler için saygı duruşuyla başladı. 3. hava limanı direnişini anlatan sinevizyon gösterimi, konuşmalar ve müzik sunumu ile devam etti. “Onlar kölelik […]

“Onlar kölelik gömleğini kabul etmediği için tutsak edildi”…

3.Hava limanı İşçileriyle Dayanışma Platformu, Kadıköy Caferağa Spor Salonu’nda dayanışma etkinliği düzenledi.

Tutuklanan 3. hava limanı işçileri için Caferağa Spor Salonu’nda düzenlenen dayanışma gecesi, iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçiler için saygı duruşuyla başladı. 3. hava limanı direnişini anlatan sinevizyon gösterimi, konuşmalar ve müzik sunumu ile devam etti.

“Onlar kölelik gömleğini kabul etmediği için tutsak edildi”

Dev Yapı-İş Sendikası adına konuşan Nihat Demir,

“İnşaat işçisinin köle olmadığını onlar bize gösterdi siz de onların yalnız olmadığını gösterdiniz. Havalimanı işçileri, 14 aydır başlattıkları onurlu direnişi zindanda sürdürüyorlar. Onlar başlarının dik olduğunu ve mücadeleyi dışarı çıkınca devam ettireceklerini bildirdi. Bizde onların yanında olduğumuzu söylüyoruz. Onlar kölelik gömleğini kabul etmediği için tutsak edildi. Bizde onların onurlu direnişini sahipleniyoruz” diye konuştu.

Tutuklu bulunan Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut’un eşi Ayla Gümüş Karabulut konuşmasında,

Özgür’ün hepinize selamı var. Direnişe ve mücadeleye kaldığı yerden devam edecek” diyerek 5 Aralık’taki mahkemeye çağrı yaptı. Tutuklu işçi Anıl Deniz Yüce’nin annesi Sevin Dede de, “Suçlu olan İGA patronu ama bizim çocuklarımız tutuklu” diyerek dayanışmada bulunan herkese teşekkür etti.

Tutuklu inşaat işçileri: Bedenimiz tutsak edilse de düşüncelerimiz özgürdür

Aileler ardından tutuklu bulunan işçilerin gönderdiği mektup okundu. Mektupta şu ifadelere yer verildi:

3.Hava limanı’ndaki işçiler inşaat işçileri üzerinde yürütülen kölelik koşullarına karşı haklı bir direniş ortaya koydu. Etkinliğinizde eminim ki işçilerin talepleri tekrar hatırlatılacaktır. O talep listesi inşaat işçilerinin hangi koşullarda çalışmak zorunda kaldığını tüm çıplaklığı ile ortaya koymaktadır. 3.hava limanında ortaya çıkan direniş ve bu direnişin ortaya koyduğu talepler aslında tüm inşaat işçilerin talepleridir. Çünkü tüm şantiyeler bugün kölece çalışmanın dayatıldığı firavunluk düzeninin kampları haline gelmiştir. Bugün inşaat işçisine dayatılan kölelik koşullarında çalışmak ve iş cinayetlerin de ölmektir. 3. Hava limanı’nda işçi arkadaşlarımız direnişleri ile bu dayatmayı kabul etmediklerini köleliğe ve ölüme karşı, ‘Direnmek Yaşamaktır‘ diyerek direniş seçeneğini tüm işçi sınıfının önüne koymuştur. Bu direnişin tüm şantiyelere yayılmasından korkan egemenler, baskı, gözaltı ve tutuklamalarla bu direnişi kırmak istedi. Ancak bugün düzenlediğiniz dayanışma etkinliğinde de görüldüğü üzere bu direniş kırılmadı. Tam tersine direnişimiz tüm topluma mal olan bir mücadele dinamiğini ortaya çıkardı. Bedenimiz tutsak edilse de düşüncelerimiz özgürdür.  Bu dayanışmayı 5 Aralık’ta görülecek duruşmada daha da yükseltmemiz gerekmektedir. Çünkü 5 Aralık’ta egemenlerin Adalet Sarayında “köleliğe karşı direnen” inşaat işçilerinin haklı davasını savunacağız. Dava günü ne kadar güçlü orada olunursa gerçekler bir o kadar etkisini gösterecektir.

Özgür Karabulut: Herkesin onurudur söz konusu olan

İşçilerin ardından tutuklu bulunan Dev Yapı İş Genel Başkanı Özgür Karabulut’un yazdığı mektup okundu. Tutuklu bulunan DİSK Dev Yapı-İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut’un gönderdiği mesajı Hasan Oğuz okudu.

Özgür Karabulut’un mektubunda ise şöyle denildi:

Daha önce de ifade ettiğim gibi öncelikle tutuklu arkadaşlarımız, buradaki direnişimiz unutulmamalı ve unutturulmamalı. Şu an tutuklu olan İşçiler ve sendika temsilcilerimiz sadece 3. Havalanında çalışan işçilerin isyanı için değil tüm işçilere gözdağı vermek için tutuluyorlar. Başta sendika temsilcilerinin, siyasetçinin, vekillerin, sanatçının, gazetecinin, habercinin kısacası ‘ben onurluyum’ diyen herkesin onurudur söz konusu olan. O yüzden herkesi onuruna sahip çıkmaya, dayanışmaya davet ediyorum ve burada en büyük görev vekillerindir. Bunu sürekli Meclis’te dile getirmeleri gerekir. Şunu iyi bilmeliyiz ki en zor koşullarda en güçlü düşmanı yenilgiye uğratacak tek güç insanın birleşme gücü, örgütlenme gücü ve patlama gücüdür. Ölsün kölelik yaşasın özgürlük”

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar