Kadınlar baskı, sömürü ve şiddete karşı sokaktaydı…25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde, kadın örgütleri, siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri birçok ilde alanlara çıktı. Toplumsal yaşamın her alanında karşılaşılan şiddete, eşitsizliğe, yoksulluğa, güvencesizliğe, sömürü ve baskıya karşı sokaklara çıkan kadınlar taleplerini dile getirdi.           Kadın cinayetlerine, şiddete, istismara, tüm şiddet ortamının sistematikleşmesine, […]

Kadınlar baskı, sömürü ve şiddete karşı sokaktaydı…25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde, kadın örgütleri, siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri birçok ilde alanlara çıktı.

Toplumsal yaşamın her alanında karşılaşılan şiddete, eşitsizliğe, yoksulluğa, güvencesizliğe, sömürü ve baskıya karşı sokaklara çıkan kadınlar taleplerini dile getirdi.

         

Kadın cinayetlerine, şiddete, istismara, tüm şiddet ortamının sistematikleşmesine, eşitsizliğe, ayrımcılığa, krizin giderek derinleştirdiği yoksulluğa ve güvencesizliğe karşı Türkiye’de Kadınların kazanımlarının iktidar tarafından hedef haline getirilip geriye götürülmesine, ağırlaşan yaşam koşullarına, kadını aile içine hapseden politikalara, yoksulluk, işsizlik ve güvencesizlik ortamında şiddetin giderek vahşileşmesine ve artmasına karşı seslerini yükselten kadınlar Türkiye’nin dört bir yanında “Haklarımızdan ve hayatlarımızdan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Birçok şehirde yasaklama ve engelleme çabalarına rağmen, kadınlar alanlarda protesto gösterilerini yaptı, taleplerini dile getirdi. Bu eylemlerin en kapsamlısı yine İstanbul’da gerçekleştirildi.

Taksim eylemi plastik mermi ve biber gazıyla engellenmeye çalıştı

Kadın örgütleri başta olmak üzere birçok parti ve demokratik kitle örgütünün organizasyonuyla Taksim Tünel Meydanı’nda buluşan binlerce kadın, Galatasaray Meydanı’na yürümek istedi. Yürüyüş öncesi İstiklal Caddesi’ndeki sokaklar kapatılırken, Galatasaray Meydanı’nın bariyerlerle kapatıldı. Polis kadınlara plastik mermi ve biber gazıyla müdahale etti. Bir süre oturma eylemi yapan kadınlar polis barikatıyla durduruldukları yerde basın açıklaması yapmayı reddederek eylemi sürdürmek üzere gruplar halinde ara sokaklara dağıldı, daha sonra birleşip yeniden İstiklal Caddesi’ne çıktılar. İstiklal caddesinde bildiriler okudular, sloganlarını haykırarak, taşıdıkları dövizlerle taleplerini dile getirdi.

Kadın grupları “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!”, “Şiddeti de baskıları da durduracağız” sloganları atıldı.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar