2012’DE MARMARA BÖLGESİNDE TOPLAM 1478 TUTUKLAMA

İnsan Hakları Derneği(İHD) 2012 yılı Marmara Bölgesi İnsan Hakları İhlalleri Raporunu açıkladı. Rapora göre 2012 yılında, en  temel insani hakların kullanılmasına dönük baskı ve engellemelerde ciddi bir artış söz konusu.

2012-ihd-insan-haklari-ihlalleri-raporu

Marmara Bölgesi esas alınarak hazırlanan raporda yer alan istatistikler Türkiye gerçeğini gözler önüne seriyor. Rakamlar ile ifade edilen verilere göre, 2012 yılında  1478 kişi gözaltına alınırken, 607 kişi işkence ve kötü muameleye maruz kalıyor; 46 kadın öldürülüyor, 58’i yaralanıyor, 83’ü tecavüze uğruyor; 253 kişi tutuklanıyor; 65 yayın organı hakkında toplatılma kararı veriliyor ya da yasaklanıyor.

2012 yılı, yaşam hakkından eğitim ve sağlık hakkına, seyahat özgürlüğünün engellenmesine; çalışma hakkından barınma hakkına; barış içinde yaşama hakkından cinsel yönelim özgürlüğüne; örgütlenme hakkından inanç ve düşünce özgürlüğü hakkına değin baskı, şiddet, engelleme, öldürme, gözaltı ve tutuklamalar gerçeği ile geride kaldı. İHD’nin yaşam hakkı başta olmak ‘haklar ve ihlallere’ ilişkin ayrıntılı ele aldığı Marmara Bölgesi İnsan Hakları İhlalleri Raporunu sizlerle paylaşıyoruz.

Raporu okumak için tıklayın.

Emek.org.tr

insan-haklari-ihlalleri-2012-ihd-marmara-raporu

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar