‘1 Mayıs yargılanamaz!’

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, 1 Mayıs 2013 günü yaşanan olaylar nedeniyle bugün Çağlayan Adliyesi’nde  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade verdi Savcılığa verdikleri ifadeden sonra yapılan basın açıklamasında Kani Beko, Türkiye’de 1967’den sonra kitlesel, birleşik ve örgütlü 1 Mayısların yaratılması için verdikleri mücadelenin önemini vurguladı. Beko, ‘Özellikle 1977’den sonra Türkiye’de Taksim […]

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, 1 Mayıs 2013 günü yaşanan olaylar nedeniyle bugün Çağlayan Adliyesi’nde  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade verdi

Savcılığa verdikleri ifadeden sonra yapılan basın açıklamasında Kani Beko, Türkiye’de 1967’den sonra kitlesel, birleşik ve örgütlü 1 Mayısların yaratılması için verdikleri mücadelenin önemini vurguladı. Beko, ‘Özellikle 1977’den sonra Türkiye’de Taksim Meydanı’nın olaylarla anıldığını belirterek, ’1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak isteyen emekçiler, sosyalistler, devrimciler, her zaman polis baskısına, şiddetine maruz kaldılar. Her 1 Mayıs öncesi yapılan operasyonlarla yüzlerce emekçi, sosyalist ve devrimci gözaltına alındı. Taksim’e çıkmak isteyenlere, su, gaz ve kurşun sıkıldı’ dedi. Sözlerine 1977 şehitlerinin Türkiye demokrasi tarihindeki yeri ve önemini hatırlatarak devam eden Beko, özellikle 12 Eylül Askeri darbesinden sonra  1 Mayıs yasaklarının günümüzde katmerleşerek sürdüğünü söyledi.

Hükümetin ’Taksim Yasağı’ kararının ardından gelişen  Gezi Parkı olaylarının haklılığı üzerinde de duran Kani Beko, yapılanların uluslararası hukuk kurallarına aykırı olduğunu dün yaşanan olaylara değinerek, ‘AKP iktidarının 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasını engellemesi, inşaat ya da çukur gerekçesiyle değil tamamıyla siyasidir. Daha dün, acılı bir ailenin yapmak istediği basın açıklamasına bile tahammül göstermeyen, antidemokratik, baskıcı, ceberut yüzü iyice açığa çıkan AKP iktidarı halka karşı suç işlemeye devam etmektedir. AKP iktidarı, yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali, kendi suçlarını örtmeye çalışan AKP iktidarı, Anayasa ve Uluslararası Sözleşmelerden doğan en temel, demokratik haklarını kullanan işçileri emekçileri suçlamaya, yargılamaya çalışmaktadır’ dedi.

Yıllardan beri, 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanması gerektiğini ısrarla savunan DİSK, bu kararından asla vazgeçmeyeceğini baskıların asla kendilerini yıldıramayacağını bugün yaptıkları basın açıklamasıyla AKP iktidarını ve emek karşıtı güçlere bir kez daha gösterdi.

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar