1 Eylül Barış mitingi: Gezi’den Lice’ye barış için mücadeleye

Kadıköy İskele Meydanı’nda “Gezi’den Lice’ye barış için mücadeleye” sloganıyla düzenlenen 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingine on binlerce yurttaş katıldı, ‘özgürlük, barış ve demokrasi’ sloganları yükseldi. İşçi, emekçi, öğrenci; genç, kadın ve yaşlı on binlerce yurttaş dört bir koldan Kadıköy İskele Meydanı’na yürüdü. ANF”de yer alan haberine göre mitingin açılış konuşmasını Tertip Komitesi adına İHD […]

Kadıköy İskele Meydanı’nda “Gezi’den Lice’ye barış için mücadeleye” sloganıyla düzenlenen 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingine on binlerce yurttaş katıldı, ‘özgürlük, barış ve demokrasi’ sloganları yükseldi.

İşçi, emekçi, öğrenci; genç, kadın ve yaşlı on binlerce yurttaş dört bir koldan Kadıköy İskele Meydanı’na yürüdü.

ANF”de yer alan haberine göre mitingin açılış konuşmasını Tertip Komitesi adına İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe yaptı.

Efe’nin ardından söz alan BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de kitleyi selamlayarak, “Savaşa devletler hükümetler ordular karar verir onların niyeti budur ama barışı halklar yoksullar emekçiler sosyalistler sağlar. Bize bunu açık şekilde gösteren Gezi direnişinde hayatını kaybeden yoldaşlarımızı selamlıyorum. Sizin hesabını sormazsak, bu dünya bize haram olsun” dedi.

HDK adına konuşan İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel “Yıllardır bedel ödeyen başta Kürt özgürlük mücadelesi veren halkımız olmak üzere tüm halkımızı bunu çok iyi biliyor. Bugünkü mitingimiz savaş isteyenlere yanıttır” dedi.

Mitingde DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu da bir konuşma yaptı: “Savaşı biz emekçiler durdurmalıyız, çünkü savaşta biz ölürüz. Savaş ortamında, ırkçılık pompalanan ortamda emeğe karşı savaş yürütülür. Bugün bu ülkeyi taşeron cumhuriyetine çevirmeye çalışan AKP iktidarının yaptığı emekçilere açık bir savaş ilanıdır. Roboski’de 13 yaşındaki çocuklara bomba yağdıranlarla, fabrikalarda, madenlerde, tersanelerde, atölyelerde gencecik işçilerimizi ölüme sürenler aynıdır. Savaşı durduracağız, barışın ve kardeşliğin ülkesini kuracağız” dedi.

TMOBB adına konuşan Süleyman Solmaz da savaş yanlısı “Mazlum halklarla dayanışma duygusu içindeyiz. Özgür bir dünya için el ele veren Gezi ruhuna selam olsun. Hepimize kolay gelsin” şeklinde konuştu.

Barış İçin Kadın Girişimi’nden Seher Kalkan, “Yıllardır savaşa ve erkek egemen şiddete karşı mücadele ediyoruz. Her savaşta biz kadınlar en çok mağdur olduk. Aynı zamanda en çok örgütlenen en çok sokakları dolduran da biz kadınlar olduk. Biz kadınlar barış için hep ısrar ettik. Şimdi de ediyoruz. Biz kadınların barış ısrarı barış mücadelesini güçlendirir. Kadınları sürece katmayan barış sürdürülebilir olmaz” diye konuştu.

Son olarak sahneye çıkan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yaptığı konuşmada hükümete yönelik eleştirilerini sıraladı ve şöyle devam etti:

“Hükümet suni bir politika izlemek yerine halkların demokratik haklarını savunsaydı, bugün Suriye bu hale gelmezdi ama onlar kendilerine yakın olanları toplantılara davet ettiler. Ceplerine para, ellerine silah verip Suriye’de savaştırdılar. Mezhepleri birbirine karşı öfkeyle karşı karşıya getiren politikaları desteklediler.

…Rojava devrimini selamlayabiliyor musun? Şimdi buradan nasıl bir kardeşlik çıkacak? Biz sınırları kaldıralım diyoruz. Sen hala oradaki devrimi nasıl boğabilirim hesapları yapıyorsun. Siz hala sandığın hesabını yaparsanız, gün gelir sandığı da alırlar kafanıza geçirirler. Biz Türkiye ve Kürdistan’ın barıştan yana tüm güçleri bu fotoğrafı koruyabildiğimiz anda Türkiye’nin rotasını savaştan yana kırmak isteyenleri durdurabiliriz”

1-eylul-baris-mitingi-1 1-eylul-baris-mitingi-3 1-eylul-baris-mitingi-2 1-eylul-baris-mitingi-4 1-eylul-baris-mitingi-5

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar